Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire-moare unul din soti/nu sunt copii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire-moare unul din soti/nu sunt copii

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati/indrumati in vederea intelegerii si rezolvarii unui mare mister.
Pornesc de la o intrebare care va genera o alta, si probabil o alta...
Am 32 ani, sunt casatorita, nu avem copii si nici nu vom avea.
In acest caz, la moartea unuia dintre soti, cum se imparte un imobil cumparat de cei doi soti in timpul casatoriei????
Care este articolul de lege care reglementeaza acest aspect?

Multumesc anticipat pentru suport.
In primul rand, fiind vorba de un imobil proprietate comuna.....se perzuma cota parte de proprietate de 50% pentru fircare sot.
In cazul decesului unui sot, cota acestuia de 50% se va imparti intre sotul supravietuitor si celelalte clase de mostenitori (depinde cu ce clasa vine la mostenire....cu clasa a ii a de mostenitori- ascendentii privilegiati - parintii si colateralii privilegiati - fratii si surorile defunctului, clasa a iii a- ascendentii ordinari - bunicii.... sau clasa a IV a colateralii ordinari - unchii si matusile, verii primari).
Reglementarea o gasiti in codul civil - incepand cu art 644 si legea 319/1944.
multumesc pentru raspuns.
asa cum banuiam, un raspuns genereaza o alta intrebare...
prin urmare, in cazul decesului meu, cota mea de 50% se imparte intre sotul meu, parintii in viata (traiesc ambii) si cei doi frati ai mei? In acest fel, cei 50% se impart la 5 si fiecare dintre cei 5 mostenesc 10%.

Eu doresc sa revina cota mea de 50% sotului meu. Pot face un testament in acest sens?
In cazul dvs. daca traiesc cei doi parinti ai dvs. si cei doi frati cotele vor fi urmatoarele:
sotul supravietuitor - in concurs cu ascendenti si colateralii are 1/3. mai ramane 3/4.
parintii vor primi 1/2 din restul de 3/4
fratii vor primi 1/2 din 3/4.
Sigur asta se raporteaza la jumatatea dvs. Jumatatea sotului ... se adauga cotei de 1/3 de la dvs.
Alin Paidiu, Avocat
miha2106 a scris:

multumesc pentru raspuns.
asa cum banuiam, un raspuns genereaza o alta intrebare...
prin urmare, in cazul decesului meu, cota mea de 50% se imparte intre sotul meu, parintii in viata (traiesc ambii) si cei doi frati ai mei? In acest fel, cei 50% se impart la 5 si fiecare dintre cei 5 mostenesc 10%.

Eu doresc sa revina cota mea de 50% sotului meu. Pot face un testament in acest sens?

Puteţi lăsa un testament, dar trebuie să ştiţi că părinţii dumneavoastră, ca moştenitori rezervatari, vor putea cere reducţiunea testamentului pentru a beneficia de rezerva legală.

Sigur, pot şi să accepte voinţa dumneavoastră şi să nu atace testamentul. Rezerve este doar o facultate pentru ei, nu o obligaţie.
cat traim ne este dat sa descoperim si sa invatam multe! uneori chiar pe ""barba noastra".
Am cam inteles cum se imparte dar, matematic nu iese. daca sotul are 1/3, mai ramn 2/3 si nu 3/4.
Daca mai ramane 3/4, atunci sotul ar avea 1/4.

Doar parintii pot cere reductiunea testamentului? Fratii NU?

Poate ca nu ar trebui sa ne punem astfel de intrebari cat suntem in vita insa observ interese tot mai mari cu privire la mosteniri.