Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... bloc nedeclarat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

bloc nedeclarat

Am cumparat in 2014 un apartament la etajul 2 , intr-un bloc nou D+P+2E +E3. In 2015 persoana cu apartament cumparat la parter incepe la subsol o activitate comerciala fara sa ceara acordul vecinilor de la etajul 1 si 2 . Au aparut si probleme cu Am facut sesizare la primarie fara raspuns momentan, am cerut informatii la inspectoratul teritorial pentru constructii si aici ni s-a spus ca nu figureaza nici un bloc declarat la adresa respectiva . Avem extras recent din cartea funciara in care figuram ca proprietari . Ce ne sfatuiti sa facem ?
Solicitati dezvooltatorulu:
- actul de cumparare a terenului de sub cladire
- proiectul tehnic de executie cladire
- certificatul de urbanism si autorizatia de construire
- documentatia cadastrala de dezmembrare a imobilului pe apartamente
Depuneti la autoritatea responsabila in verificare extras de carte funciara
Care este "autoritatea responsabila in verificare" ?
Am obtinut copii dupa act proprietate teren , copie autorizatii de construire si copie act de dezmembrare dar proiect tehnic de constructie nu au vrut sa ne dea .

Despre ce autoritate este vorba ca sa depunem extras de carte funciara ?

Cui putem sa-i facem sesizare daca primaria nu ne raspunde ?
Daca aveti copii dupa actul de proprietate teren, autorizatii de construire si act de dezmembrare, in principiu nu aveti probleme cu dreptul de proprietate asupra imobilului.

Faceti plangere la Politie.