avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 365 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie

Buna ziua, ma numesc Gaspar Ion-Doru si am iesit la pensie in februarie 2015, pensie pentru limita de varsta avand 15 ani lucrati in grupa 1 de munca. Va rog sa-mi spuneti ce recalculare se poate face la pensia mea, in 2016, tinand cont de legislatia in vigoare la zi.
Cu stima, va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ancau.clau , utilizator 19:54, 13 Ianuarie 2016
Nu veti beneficia de recalcularea prevazuta de legea 192/2015.
Ati beneficiat de majorare prin aplicarea art,100(b) din legea 263/2010.
Este mentiunata in decizie.
Beficiati de cresterea valorii punctului de pensie de la 830,2 la 871,7 ca toti ceilalti pensinari.
Buna ziua dle. Carp,

As avea nevoie de ajutorul dvs pentru a intelege daca tatal meu o sa primeasca aceasta majorare a punctului de pensie conform legii 192/2015.
Mai exact:
Tatal meu a iesit la pensie in 2003 avand ca si vechime 20 de ani gr. I si 5 ani gr. II.
Tin sa mentionez ca tata a lucrat in subteran pentru o mina de aur.

Daca aveti nevoie de mai multe detalii pentru a putea formula o opinia, va rog sa-mi spuneti.

Va multumesc anticipat pentru ajutorul acordat.
Cu stima,
Claudiu Ancau
Precizati, cat este stagiul complet de cotizare.
Variante:
1)20 de ani.
2)30 de ani si 2 luni .
3)30 de ani si 3 luni.
Buna ziua,

stagiul complet de cotizare este de 43 de ani.

Va multumesc pentru raspunsul foarte prompt.

Cu stima,
Claudiu Ancau
Acesta este stagiul total de cotizare.
Eu am intrebat de stagiu complet.
V-am dat si variantele de raspuns.

Alte discuții în legătură

Pensii rody68sam rody68sam Va rog sa ma informati daca se maresc pensiile (adica si punctul de pensie) de gr 1 a de munca incepand cu 2016?Tatal meu e pensionar din 1992 ,30 ani gr 1 a ... (vezi toată discuția)
Referitor la majorarea pensiei! gxl gxl sunt pensionaer degrupa1de munca din 2007.Beneficiez de majorare apensiei ? Cu stima! (vezi toată discuția)
Ce pensionari vor beneficia de prevederile legii 192/2015 Carp Mircea Carp Mircea Potrivit legii 192/2015 beneficiaza de majorarea punctajelor cu 50%, respectiv cu 25% urmatorii pensionari: -Cei care au lucrat in grupele superioare I si ... (vezi toată discuția)