Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum se calculeaza corect CASS-ul la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum se calculeaza corect CASS-ul la pensie?

Intr-un articol am citit ca din pensia avuta se scade (la vremea respectiva) 830 ron si apoi se aplica 5,5%. Verificand pe cuponul meu de pensie am constatat ca deducerea din pensie este de 740 ron , dupa care se aplica 5,5%. Mai explicit va redau datele de pe cuponul meu de pensie:
1330 CASS-32 Impozit- 48 total drepturi- 1250
Va multumesc anticipat.
Potrivit Codului Fiscal - Legea 227/2015 intrat in vigoare la 1 ianuarie 2016 pentru veniturile din pensii se platesc urmatoarele:
- contributia de asigurare de sanatate (cass) - Se calculeaza in procent de 5,5 % pentru sumele care depasesc valoarea punctului de pensie de 871,70 lei.
- impozit - in procent de 16 % calculat pentru sumele care rezulta prin deducerea din valoarea pensiei a cass si a sumei de 1050 lei.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Calculele postate au fost valabile pentru anul 2015.
Daca doriti calcule pentru 2016 trebuie sa postati punctajul mediu anual.
Daca pensia de 1330 este corecta, acesta trebuie sa se incadreze intre 1,60202 si 1,60082
ce legatura are punctajul mediu anual cu calcularea impozitului pe pensie ?
In 2016 pensia nu va fi tot 1330 de lei.
Punctajul mediu anual x 871,7 = Pensia bruta pe 2016
La aceasta valoare se aplica CASS si impozit.
In primul rand multumesc pentru raspuns. Exemplul dat de mine era de pe cuponul de pensie pentru luna 12 an 2015 cand valoarea punctului de pensie era 830,2. Eu ma refeream la faptul ca : la ce suma se aplica 5,5% ? 1330-830=500x5,5%=28 ron sau
1330-740=590x5,5%=32ron ?

Intrebarea se referea defapt ce valoare se deduce din pensia ce depaseste cum e cazul acum in 2016, 871,70 ron. In exemplul dat de mine de pe cuponul lunii a 12/2015 cand valoarea punctului de pensie era 830,2 din pensia mea de 1330 s-a dedus 740 ron nu 830 ron pentru a se calcula CASS-ul .

[mesaj editat - 1.3 din regulament]
Gabriela Pintea, Consilier juridic