avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Vanzare online, ROI
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Vanzare online, ROI

Buna ziua,

Sunt I.I. neplatitoare de TVA, inregistrata cu cod special pentru prestari de servicii.

Acum as dori sa vand produse (proprii si cumparate pentru revanzare) printr-un magazin online din UE:
- sunt corecte urmatoarele afirmatii?
1. eu livrez produsele, magazinul online se ocupa de toata logistica, eu incasez banii in intervale regulate de timp, ca urmare nu am cui sa emit facturi (presupun ca emit un aviz tot catre mine, pentru livrarea produselor), o sa inregistrez veniturile pe baza extrasului de cont
2. ma inregistrez in ROI
3. pana la atingerea cifrei de afaceri de 10.000 Euro pot ramane neplatitoare de TVA

Va rog sa confirmati/infirmati cele gandite de mine.

Multumesc,
Kiss Lilla




Alte discuții în legătură

Ce inseamna tva intracomunitar? mihaela_simi mihaela_simi Intentionez sa imi deschid un magazin online prin care voi vinde produse achizitionate din UE. Am inteles ca trebuie sa ma inregistrez in Registrul ... (vezi toată discuția)
Livrare intracomunitara pfa kisslilla kisslilla Buna ziua, O PFA neplatitoare de TVA cum poate realiza livrari intracomunitare si extracomunitare? De ex: - se inscrie in ROI? - in ce valuta emite ... (vezi toată discuția)
Achizitie intracomunitara ContSters156394 ContSters156394 As avea nevoie de ajutor pentru clarificarea catorva puncte referitoare la achizitii intracomunitare. Sa presupunem ca firma X, din Ro, vrea sa cumpere produse ... (vezi toată discuția)