Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Refuz recoltare probe biologice
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Refuz recoltare probe biologice

Buna ziua.am si eu cateva intrebari legat de o problema delicata. Intr-o noapte ma oprit politia locala si de aici a inceput circul.Agentul a vrut sa imi dea sa suflu in etilotest,eu nu l-am refuzat, ba din potriva, eu i-am cerut etilotestul de vreo 4-5 ori, iar agentul respectiv imi raspundea asa "refuzati sa suflati?"..mi-a dat amenda 1000 lei, mi-a luat placutele de inmatriculare si talonul masinii pe motiv ca am asigurarea expirata, de asemenea fals.aveam asigurare valabila inca o luna.Ma dat jos din masina,sa urcat acel agent la volan, eu in dreapta,si ma condus la sectie.Acolo tipa la mine sa ma urc in masina lui de politie,eu l-am refuzat pentru ca nu mi-a spus de ce sa urc in masina lui,odata ajuns la sectie, mi sa parut normal sa ma bage in sectie...nu sa ma bage in masina, si fara sa imi spuna de ce.Moment in care eu mi-am luat iubita de manuta si am plecat pe jos de acolo,intre timp am sunat la taxi si am plecat acasa.
A doua zi cand am fost la sectia respectiva, am avut neplacerea sa aflu ca vor sa imi faca dosar penal pentru refuz de recoltare probe biologice...in conditiile in care mai mult ma rugam eu de agent sa imi dea sa suflu,iar de probe biologice nici nu a fost vorba.Ba mai mult, agentul imi radea in nas zicandu.mi ca etilotestele se mai strica si ele..Iubita mea, fiind martor la tot ce sa intamplat, a dat declaratie.Dupa 3 luni de zile, dosarul a ajuns deja la procuror, moment in care, martorul a fost iar chemat la audieri de vreo 2 ori.Din cate stiu, nu au reusit sa imi dobandeasca calitatea de suspect.Eu ce fac acuma?Astept sa ma cheme?Ma duc de buna voie sa dau si eu o declaratie?Sa vada ca nu am nimic de ascuns...Sau macar cu dovada aceea...O pot schimba intr-o dovada cu drept de circulatie macar?Cum pot face asta? Va multumesc si astept cu nerabdare un raspuns.
La asa ceva e risc mare de închisoare cu executare.

De condus nu se da drept de fel...
Luati-va un avocat urgent!
Este un abuz grosolan ce ati patit, ar trebui sa depuneti plangere penala impotriva politistului.
Multumesc pentru raspunsuri.Inchisoare cu executare?nu cred pentru ca sunt la prima abatere. Mi-am luat 2 avocati dar nu am rezolvat nimic, si da mi sa mai spus ca este abuz in forma agravata din partea politiei, insa pe mine ma intereseaza momentan sa nu imi faca dosar penal pentru ca ma incurca tare la academie.Acum nu stiu daca sa astept,poate nu o sa aiba dovezi suficiente ca sa ma trimita in judecata si se da o ordonanta si se claseaza dosarul.Ei nu au nici un martor,decat unul fabricat care spune ca ne-a vazut fugind de acolo,ceea ce era imposibil pentru ca prietena mea avea tocuri de 20 cm...deci sa fim seriosi...si referitor la etilotest, cred ca este inregistrat pe undeva ca nu il aveau in seara aia, sau ca nu le functiona. Astept cu nerabdare cateva sfaturi de ce ar trebuii sa fac in continuare. Va multumesc !
Detectorul de minciuni, sau reclamatie la DICOT.
Vilb, utilizator