Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Calcul termen depunere întampinare N.C.pr.civ
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Calcul termen depunere întampinare N.C.pr.civ

Bună ziua,
Am primit de la Judecătorie plicul cu acţiunea pe data de 20 ianuarie (aceeaşi fiind şi data de pe ştampilă), punându-mi-se în vedere să depun întâmpinare în termen de 25 de zile.
Am numărat, începând cu data de 21 ianuarie, când începe să curgă termenul, 25 de zile, a 25-a zi fiind duminică, 14 februarie. Întrucât această zi era nelucrătoare, am înţeles că termenul mi se prelungeşte şi cu ziua de luni, 15 februarie, dată când se împlineşte termenul şi care nu se ia în calcul.
Depunerea întâmpinării, făcută astăzi, 16 februarie, la arhivă, în timpul programului de lucru cu publicul, este OK?
Sau o să am surpriza de a fi ieşit din termen şi de a mi se invoca excepţia tardivităţii depunerii întâmpinării??? #-o
Mulţumesc anticipat pentru răspunsuri şi pentru timpul acordat studierii problemei care mă frământă şi cu care mă confrunt!
17 este ultima zi dupa socoteala mea
bravo!
Mă contrariaţi!
Eu nu am putut ajunge, în nici o variantă de calcul, la data depunerii ca fiind 17.02.
Aţi putea explica răspunsul dvs.?
Vă mulţumesc.
Din punctul meu de vedere, termenul se împlinește în 15.02. Fără a lua în calcul prima (20.01) și ultima zi (14.02), rezultă că termenul se împlinește într-o zi lucrătoare (luni), astfel că prelungirea acestuia până pe 16.02 nu este justificată. Dacă a 26-a zi, calculată începând cu 21.01 cădea duminică, atunci da, se prelungea până luni. Dar tot luni era termenul de decădere.
:Dpai 17 zile din februarie si cu 12 din ianuarie= 29 de zile
avand in vedere ca prima si ultima ies din calcul..cam asa
ContSters379867, utilizator
Asa cum spune si dl Radu, 15.02 era ultima zi.