Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legalitate solicitare demisie ''in alb'' la angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legalitate solicitare demisie ''in alb'' la angajare

Este normal sau mai degraba,legal, sa mi se ceara Demisia , fara data pusa pe hartia respectiva, inca de la angajare ? Pe motiv ca....,,Nu se stie ca va fi,sa nu avem probleme ? "
Multumesc anticipat .
1. Asa ceva nu este prevazut in Codul muncii.

2. Nu semnati nimic si faceti o sesizare la ITM
Chiar daca ati dat o ”demisie in alb” si in cazul in care angajatorul se va folosi de ea, aceasta poate fi contracarata prin mijloacele de proba prevazuta de lege.

Demisia este manifestarea de vointa unilaterala a salariatului prin care doreste incetarea raportului de munca din initiativa sa .. legea nu prevede ca angajatorul sa va forteze sa va dati demisia .. in caz contrar, salariatul poate solicita instanţei anularea demisiei sale ca act juridic unilateral, în cazul în care consimţământul său a fost viciat prin eroare, dol sau violenta.
Nu semnati asa ceva, este total nelegal!
Poate sa va ceara si declaratia de avere a dumneavoastra sau a reginei angliei, sunt la fel de bune ca si demisia in alb. Cat timp documentul nu e facut de dumneavoastra, semnat si datat atunci cand v-ati dat demisia nu e buna de nimic, decat pentru intimidare.
Din pacate e o practica frecventa si se merge pe principiul : noi te dam afara cand dorim, si tu trebuie sa fii de acord. Si functioneaza, caci daca nu semenzi e posibil sa nu te mai angajeze. E o masura de siguranta a angajatorului. Aveti 2 variante: semnati sau va gasiti alt job. Important e sa va intelegeti cu sefii, si sa va faceti treaba, insa cu chestia asta ei au unda verde la posibile abuzuri (stat peste program in principal). Nu cred ca ITM va va ajuta cu ceva. Aici depinde de dv. Succes!