avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Plata tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Plata tva

Am infiintat firma in octombrie 2014, am achizitionat 3 (trei) autoutilitare in octombrie si noiembrie 2014 pentru care nu am putut deduce tva pt ca eram in periaoda in care se platea 3% din cifra de afaceri pana la atingerea plafonului de 60 000 euro. In ianuarie 2016 am suspendat activitatea pt o perioada de trei ani. In martie 2016 vand masinile unui furnizor de marfa pentru a compensa datoriile catre el. Trebuie sa platesc TVA in conditiile in care eu nu am dedus TVA la momentul achizitionarii ? Multumesc frumos pentru raspuns!

Alte discuții în legătură

Trebuie sa platesc tva? viorelmusa viorelmusa Am infiintat firma in octombrie 2014, am achizitionat 3 (trei) autoutilitare in octombrie si noiembrie 2014 pentru care nu am putut deduce tva pt ca eram in ... (vezi toată discuția)
Trecere la platitor de tva biasof90 biasof90 O societate neplatitoare de TVA la sfarsitul lunii decembrie 2015 depaseste pragul de 220 000 lei cifra de afaceri. Stocul de marfa este de 83 000 ron. ... (vezi toată discuția)
Lamuriri tva Marius20100 Marius20100 Buna ziua, Voi deschid un magazin online, costituit ca si SRL. Achizitionez marfa de la furnizori din U.E. si SUA si o vand in Romania persoanelor fizice. ... (vezi toată discuția)