Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general linie de credit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

linie de credit

Am avut pe timp de 1 an o linie de credit in euro.(ct.5191)
Dupa terminarea per.de creditare ,contul a ramas cu sold pe credit de 732 lei (diferenta intre evaluarea valutara in lei ,de la incasarea si returnarea imprumutului).
Cum rezolv ac.diferenta ,ptr.a putea inchide contul , linia de credit?(in valuta se inchide).

- 1) 5124=765 732 este bine?,
- 2) 5124=5191 -732 ?
daca a ramas contul pe credit cu 732 (deci 5124) atunci 5124 = 765 = 732 lei
Asta am gindit si eu !,
dar cum inchid ct.5191,fiindca soldul de 732 este pe creditul ct-ului 5191?si dupa umila mea parere la sf.creditarii acest cont ar trebui inchis!
5191=765 732lei
Multumesc!

Sint putin confuza ,dat fiind faptul ca ac.credit il derulez prin ct.5124.
In per.in care am avut ac.credit in 5191,contul 5124 a ramas si el cu sold pe debit de 990.
Prin ac.cont am derulat doar creditul,dobinzile,comisioanele bancii.
Care este legatura si .....cum ar trebui sa inreg.acest sold?
Eu am calculat asa 665=5124 990,dar nu mi se pare corect,ptr.ca este de fapt un venit ,nu o pierdere.
Ce nu inteleg?
barbutadddddddddddddd, utilizator
Ma poate ajuta cineva si sa-mi spuna daca :

-este corecta inregistrare 665=5124 990lei ,pt.un sold final debitor,in sit.in care este vb.de un credit care se deruleaza prin ct.5124.
-credit care are si el sold final creditor in lei de 732 , si a carui inreg.s-a facut asa: 5191=765 732

Adica fiind vb.in final de ac.suma (creditul) care se inregistreaza in ambele conturi,o data este pierdere,iar pe alt ct.venit.
Gresesc cumva?Am groaza de ac.cursuri valutare!