avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 259 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Atributiuni administrator
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Atributiuni administrator

Buna ziua,

Un administrator de bloc ce drepturi si obligatii are? Mentionez ca incasez de la locatari, efectuez platile catre furnizori, calculez pentru fiecare locatar in parte. La Adunarea Generala s-a mentionat ca orice defectiune in scara cade in sarcina Administratorului pentru a o rezolva. Presedintele ce obligatii are? Va rog, astept raspuns de la dvoastra urgent. Multumesc
Cel mai recent răspuns: sanda65 , utilizator 18:26, 13 Aprilie 2016
După cum se pare nu aveti atestat de adm. de imobile .
Pueti lectura Legea 230 /2007 ,si H.G. 1588 /2007 cu privire la functionarea Asociatiilor de proprietari .
Atributiile administratorului de imobil sunt concret prevazute in L nr 230/2007 si HG nr 1588/2007
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie hotarari ale adunarii generale decizii ale comitetuilui executiv si ale presedintelui de asociatie
La fel si atributiile presedintelui de asociatie care in calitate de reprezentant legal al asociatiei de proprietari are responsabilitati mai multe decat administratorul fiind factor de decizie
un administrator trebuie sa detina o licenta.
In cadrul cursului invata ce inseamna un administrator.
Bag seama ca nu aveti aceasta licenta.
Imi puteti recomanda, va rog, firme care tin cursuri atestate de Administrator imobile? Multumesc
Cautati pe Google! :ohyes:

Alte discuții în legătură

Cum pot solicita golirea uscatoriilor? orsolya orsolya Buna ziua, Avem o problema generala pe casa scarii din cauza unor locatari care in timp si-au depozitat toate gunoaiele din casa in uscatorii si nu le ... (vezi toată discuția)
Cati cenzori poate avea o asociatie de proprietari??? stelutamaria stelutamaria buna ziua tuturor. in L 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari la art. 21 alin.1este prevazut : La adunarea ... (vezi toată discuția)
Presedinte de bloc a21alex a21alex Buna ziua, pentru inceput am sa va povestesc in mare cam care e situatia in blocul in care locuiesc. Actualmente blocul meu face parte dintr-o Asociatie de ... (vezi toată discuția)