avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... este necesar autorizatie pde constructie pentru un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

este necesar autorizatie pde constructie pentru un gard din plasa de sarma?

Buna,

Am citit pe forum in data de 10.07.2009 ca ati dezbatut un subiect care ma intereseaza si pe mine. Este vorba despre autorizatia de constructie pentru un gard cu stalpi metalici si plasa de sarma. Cei care au discutat spuneau ca nu necesita autorizatie. Eu am facut o adresa in scris la primarie luna trecuta prin care ceream sa-mi spuna daca pentru un gard din lemn sau din stalpi metalici cu plasa de sarma este nevoie de autorizatie? sau sa-mi comunice din ce material s-ar putea face si care sa nu necesite autorizatie de constructie. Raspunsul a fost ca este nevoie indiferent din ce v-a fi construit gardul.Daca stie cineva unde este specificat ca pentru cel din plasa de sarma sau lemn nu este nevoie v-as ruga sa-mi comunicati si mie.
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: DinuX , utilizator 16:14, 1 Iunie 2016
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legea nr.50/1991, republicata, art.3 lit.d) imprejmuiri si mobilier urban, amenajari de spatii verzi, parcuri, piete si alte lucrari de amenajare a spatiilor publice; Nu se specifica cum trebuie sa fie gardul! Deci trebuie autorizatie de construire.
tudorioan a scris:

Legea nr.50/1991, republicata, art.3 lit.d) imprejmuiri si mobilier urban, amenajari de spatii verzi, parcuri, piete si alte lucrari de amenajare a spatiilor publice; Nu se specifica cum trebuie sa fie gardul! Deci trebuie autorizatie de construire.


Corect! Legea nu face distinctie intre materialele din care este construit gardul pentru a conditiona obtinerea autorizatiei in functie de aceste materiale.
Indiferent ca acel gard este din sarma , tabla sau lemn va trebuie autorizatie de construire!B-)
am si eu un teren extravila momentan si vrem sa facem gardul. am vazut ca voi sunteti mai informati decat mine si as dori sa va rog daca puteti sa imi souneti si mie unde trebuie sa merg pt a lua autorizatia pentru gard?si daca mai sunt necesare si alte acte in afara de acea autorizatie ,care sunt acelea? multumesc !
denisa2007 a scris:

am si eu un teren extravila momentan si vrem sa facem gardul. am vazut ca voi sunteti mai informati decat mine si as dori sa va rog daca puteti sa imi souneti si mie unde trebuie sa merg pt a lua autorizatia pentru gard?si daca mai sunt necesare si alte acte in afara de acea autorizatie ,care sunt acelea? multumesc !

Mergeti la primaria de care apartineti.
In prima faza va este suficient actul de proprietate si buletinul/cartea de identitate.
doina_manuela a scris:

denisa2007 a scris:

am si eu un teren extravila momentan si vrem sa facem gardul. am vazut ca voi sunteti mai informati decat mine si as dori sa va rog daca puteti sa imi souneti si mie unde trebuie sa merg pt a lua autorizatia pentru gard?si daca mai sunt necesare si alte acte in afara de acea autorizatie ,care sunt acelea? multumesc !

Mergeti la primaria de care apartineti.
In prima faza va este suficient actul de proprietate si buletinul/cartea de identitate.
multumesc pentru raspuns

Alte discuții în legătură

Amenda multipla de primarie 25dog 25dog Buna ziua, am o nelamurire legata de imprejmuirea unui teren fara Autorizatie de Construire. Momentan am imprejnuit tot terenul cu stalpi metalici si plasa de ... (vezi toată discuția)
Am cumparat anul trecut in vara un teren si as vrea sa il imprejmuiesc ... Flavius900 Flavius900 Am cumparat anul trecut in vara un teren si as vrea sa il imprejmuiesc cu plasa de sarma(stalpi de metal infipti in pamant de care sa leg plasa de sarma. Am ... (vezi toată discuția)