Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... este necesar autorizatie pde constructie pentru un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

este necesar autorizatie pde constructie pentru un gard din plasa de sarma?

Buna,

Am citit pe forum in data de 10.07.2009 ca ati dezbatut un subiect care ma intereseaza si pe mine. Este vorba despre autorizatia de constructie pentru un gard cu stalpi metalici si plasa de sarma. Cei care au discutat spuneau ca nu necesita autorizatie. Eu am facut o adresa in scris la primarie luna trecuta prin care ceream sa-mi spuna daca pentru un gard din lemn sau din stalpi metalici cu plasa de sarma este nevoie de autorizatie? sau sa-mi comunice din ce material s-ar putea face si care sa nu necesite autorizatie de constructie. Raspunsul a fost ca este nevoie indiferent din ce v-a fi construit gardul.Daca stie cineva unde este specificat ca pentru cel din plasa de sarma sau lemn nu este nevoie v-as ruga sa-mi comunicati si mie.
Va multumesc anticipat.
Legea nr.50/1991, republicata, art.3 lit.d) imprejmuiri si mobilier urban, amenajari de spatii verzi, parcuri, piete si alte lucrari de amenajare a spatiilor publice; Nu se specifica cum trebuie sa fie gardul! Deci trebuie autorizatie de construire.
tudorioan a scris:

Legea nr.50/1991, republicata, art.3 lit.d) imprejmuiri si mobilier urban, amenajari de spatii verzi, parcuri, piete si alte lucrari de amenajare a spatiilor publice; Nu se specifica cum trebuie sa fie gardul! Deci trebuie autorizatie de construire.

Corect! Legea nu face distinctie intre materialele din care este construit gardul pentru a conditiona obtinerea autorizatiei in functie de aceste materiale.
Indiferent ca acel gard este din sarma , tabla sau lemn va trebuie autorizatie de construire!B-)
am si eu un teren extravila momentan si vrem sa facem gardul. am vazut ca voi sunteti mai informati decat mine si as dori sa va rog daca puteti sa imi souneti si mie unde trebuie sa merg pt a lua autorizatia pentru gard?si daca mai sunt necesare si alte acte in afara de acea autorizatie ,care sunt acelea? multumesc !
denisa2007 a scris:

am si eu un teren extravila momentan si vrem sa facem gardul. am vazut ca voi sunteti mai informati decat mine si as dori sa va rog daca puteti sa imi souneti si mie unde trebuie sa merg pt a lua autorizatia pentru gard?si daca mai sunt necesare si alte acte in afara de acea autorizatie ,care sunt acelea? multumesc !

Mergeti la primaria de care apartineti.
In prima faza va este suficient actul de proprietate si buletinul/cartea de identitate.
doina_manuela a scris:

denisa2007 a scris:

am si eu un teren extravila momentan si vrem sa facem gardul. am vazut ca voi sunteti mai informati decat mine si as dori sa va rog daca puteti sa imi souneti si mie unde trebuie sa merg pt a lua autorizatia pentru gard?si daca mai sunt necesare si alte acte in afara de acea autorizatie ,care sunt acelea? multumesc !

Mergeti la primaria de care apartineti.
In prima faza va este suficient actul de proprietate si buletinul/cartea de identitate.
multumesc pentru raspuns