Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Admiterea plangerii impotriva solutiei de renuntare la ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Admiterea plangerii impotriva solutiei de renuntare la urmarirea penala

Buna seara,

Judecatorul de camera preliminara mi-a admis plangere impotriva solutiei de renuntare la urmarirea penala si a dispus continuarea urmaririi penale pentru infrac. prev. de art 206 Cp.p si art 208 C.p. si inceperea urmaririi penale pentru sav. infract. prev. de art 208 alin. 2 C.p.
Am fost audiat din nou la politie si am aratat ca a fost comisa si infract. de santaj, prin amenintarea "Daca nu iti retragi plangerea de la Judecatorie te vom omori". Am aratat ca am fost constrans prin amenintare sa fac ceva, astfel, mi s-a creat o stare de temere.
Lucratorii politiie mi-au spus ca se va incepe urmarirea penala pentru sav. infract. prev. de art. 207 alin. 1 C.p. si art. 208 alin. 2 C.p. Si am intrebat ce se va face in legatura cu infract. prev. de art. 206 alin. 1 C.p. si art. 208 alin. 1 C.p. si mi s-a spus ca nu se stie daca se va mai redeschide urmarirea penala pentru aceste 2 infractiuni.

Judecatorul a dispus continuarea urmaririi penale, deci nu trebuie sa se redeschida urmarirea penala?

Multumesc frumos!
Urmărirea penală începută, pentru care s-a dispus clasarea, trebuie continuată conform deciziei judecătorului.
Trebuie continuata UP fapt care nu exclude la final o alta clasare, apoi o noua plangere la judecatorul de camera s.a.m.d.
trandafir2 a scris:

Trebuie continuata UP fapt care nu exclude la final o alta clasare, apoi o noua plangere la judecatorul de camera s.a.m.d.

Bineînțeles, dar organele de cercetare penală trebuie să țină cont de cercetările pe care instanța le-a dispus prin soluția de anulare a clasării și de continuare a urmăririi penale.

Nu a fost solutie de clasare, ci solutie de renuntare la urmarirea penala. Deci trebuie sa se continue urmarirea penala si pentru infractiunile pentru care s-a renuntat la urmarirea penala?
Andrei27111998 a scris:

... si mi s-a spus ca nu se stie daca se va mai redeschide urmarirea penala pentru aceste 2 infractiuni.

Judecatorul a dispus continuarea urmaririi penale, deci nu trebuie sa se redeschida urmarirea penala?

Infractiunile enumerate de dvs. se absorb unele prin altele astfel incat nu se vor, neaparat, toate (asta-i motivul pentru care politistul v-a spus ca nu se stie daca se va deschide UP pentru cele 2 infractiuni, ci doar pentru celelelte). Alte detalii va poate da cel care vede dosarul.

Andrei27111998 a scris:

Nu a fost solutie de clasare, ci solutie de renuntare la urmarirea penala. Deci trebuie sa se continue urmarirea penala si pentru infractiunile pentru care s-a renuntat la urmarirea penala?

V-am spus trebuie continuata UP, daca asa a dispus judecatorul, insa asta nu inseana ca dosarul se va finaliza neaparat cu rechizitoriu si cu trimitere in judecata. La fel, detalii va poate da cel care vede dosarul.