Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere

Va rog sa ma lamuriti si pe mine daca e corect :sotia lucreaza cu contract de munca la o firma si astazi i sa adus la cunostinta ca e in preaviz incepind cu data de 4 -04-2016.Deci au trecut-o in preaviz fara sa stie si au anuntat-o in scris dupa 14 zile adica astazi pe data de 18-04-2016 . Cum trebuia sa se procedeze corect ?Ce am putea face in cazul de fata? Mentionez ca nu a avut abateri disciplinare sau de alta natura ,din cite am inteles i s-a sugerat sa intre in somaj ca avind virsta de 55 de ani ar putea iesi la pensie dupa spusele lor peste un an de zile.Va multumesc pentru intelegere si astept o lamurire de la Dv.
Nu este corect ... preavizul incepe sa curga din a doua zi de la dat aducerii la cunostinta, chiar daca legea nu prevede clar o astfel de procedura.

In cazul de fata , nu puteti decat sa contestati decizia de concediere ... aducerea la cunostinta s-a facut scris sau verbal ?

astazi 18-04-2016 i s-a adus la cunostinta scris.
deci legal preavizul ar fi trebuit sa inceapa de miine 19-04-2016 ?
vasileU, utilizator
Intr-adevar, de maine .... sotia a pus data pe instiintare cand a primit-o?
Cornel Vasile, Consilier juridic
nu, nu a semnat ca a luat la cunostinta.ce este de facut in situata asta?
vasileU, utilizator