Forum Discuţii juridice Executare silită Informare angajator Legea darii in plata
Discuție deschisă în Executare silită

Informare angajator Legea darii in plata

Buna ziua.Va rog lamuriti-ma in urmatoarea privinta referitoare la Legea darii in plata, si anume: articolul 5 alin (3) prevede ca odata cu formularea notificarii se suspenda orice plata.
Eu am fost executata silit si acum am poprire pe salariu.
Am depus notificarea la sediul central al bancii (cu confirmare de primire), la sucursala judeteana a bancii cu numar de inregistrare (de unde am ridicat creditul), la sediul BEJ (tot cu confirmare de primire), care a trimis adresa de infiintare a popririi.
Acum ar trebui sa trimit o copie a notificarii inregistrate si la angajator, pentru a nu imi mai popri suma, pana la scurgerea celor 30 de zile pana la care banca trebuie sa dea un raspuns??
Multumesc!
In baza notificarii , BEJ-ul trebuie sa anunte angajatorul ca se suspenda executarea silita.
Multumesc! Logic asa ar fi, dar cred ca, pentru siguranta mea, nu se supara nimeni daca trimit si eu o adresa catre angajator.
nu se supara nimeni, dar nici nu va ia in seama.
Angajatorul are calitatea de tert poprit si va actiona numai la comunicarea executorului judecatoresc, dar puteti trimite si.dvs.ptr.informare tert poprit(angajator).
Trimit o adresa la care anexez copia notificarii catre banca si catre BEJ cu numar de inregistrare.
Nu se poate face sistarea popririi decat in baza adresei de la BEJ?