Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Aplicare legea darii in plata teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Aplicare legea darii in plata teren

Buna ziua,
Am si eu nevoie de un raspuns privind aplicarea legii darii in plata.
Situatia este urmatoarea:
Am un credit in CHF pe 25 - 30 ani - echivalentul la vremea respectiva a 60.000 euro pentru un teren in Otopeni in zona rezidentiala, pe care l-am achizitionat in vederea construirii unei case, cu ipoteca pusa pe teren. O parte din suma luata prin cedit era destinata inceperii constructiei. Din diverse motive constructia nu a mai fost inceputa, dar terenul a fost oarecum pregatit in sensul ca l-am inaltat, am tras la poarta curent, gaz, canalizare.
Acum as dori sa fac cerere in baza legii darii in plata dar nu imi este clar daca ma incadrez sau nu.
Intrebarea mea este: pot face cerere pentru darea in plata a acestui credit, ma incadrez?

Multumesc anticipat!
Este stipulat in contractul de ipoteca ca acest credit urma sa fie destinat si construirii ?
Sa inteleg ca, in situatia in care, in contractul de ipoteca a fost stipulat ca acest credit urma sa fie destinat si construirii nu se aplica legea darii in plata deoarece in acest moment pe respectivul teren nu exista o constructie?
Ma intereseaza ce se intampla in ambele situatii.
Multumesc anticipat!
Pentru stingerea creanţei izvorând dintr-un contract de
credit şi a accesoriilor sale prin dare în plată trebuie îndeplinite, în mod
cumulativ, următoarele condiţii:
a) creditorul şi consumatorul fac parte din categoriile prevăzute la
art. 1 alin. (1), astfel cum acestea sunt definite de legislaţia specială;
b) cuantumul sumei împrumutate, la momentul acordării, nu depăşea
echivalentul în lei al 250.000 euro, sumă calculată la cursul de schimb
publicat de către Banca Naţională a României în ziua încheierii contractului
de credit;
c) creditul a fost contractat de consumator cu scopul de a
achiziţiona, construi, extinde, moderniza, amenaja, reabilita un imobil cu
destinaţie de locuinţă sau, indiferent de scopul pentru care a fost contractat,
este garantat cu cel puţin un imobil având destinaţia de locuinţă;
Raportat la litera c a articolului, inteleg ca este necesar ca in contractul de ipoteca sa se fi specificat faptul ca respectivul credit a fost contractat pentru a construi. In mod contrat, legea darii in plata nu se aplica situatiei descrise.
Am inteles bine aplicarea textului legal?
daca nu ati contractat si nu e stipulat in contractul de ipoteca ca o parte din credit este destinat unei constructii, nu beneficiati de prevederile acestei legi.