avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 296 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita 2016 - contract card de credit 2006
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita 2016 - contract card de credit 2006

Buna ziua,

Tatal meu a incheiat la inceputul anului 2006 un contract de card de credit cu o banca la care nu a mai putut plati ratele respective din 2010

Pe 7 iulie 2016 am gasit in cutia postala un plic care continea urmatoarele documente :

1. Incuvintarea executarii judecatoresti de catre instanta (datata 06.06.2016)
2. Copie contract incheiat de tatal meu in 2006
3. Documente de poprire pentru conturile detinute de tatal meu
4. Instintare pentru tatal meu conform careia i s-a pus poprire pe conturi
5. Document de poprire pentru firma la care lucreaza tatal meu (1/3 din venitul lunar) si instintarea pentru acesta
6. Somatie pentru tatal meu ca acesta sa plateasca tot debitul restant (2600 de lei) + cheltuieli de executare (600 de lei) + onorariul executorului judecatoresc (320 de lei) in decurs de o zi de la primire

Mentionez ca in documente scrie ca avem dreptul la contestatie in termen de 15 zile de la comunicare (documentul find redactat in 16.06.2016) dar lasat in cutia postala de abia pe 7 iulie 2016)

Intrebarea mea este urmatoarea, am avea sanse sa castigam o constestatie pe motivul prescriptiei datoriei care stiu ca este de 3 ani de zile conform Codului de Procedura Civila?

Va multumesc anticipat pentru raspuns
Ultima modificare: Sâmbătă, 9 Iulie 2016
Alex_1985, utilizator
Cel mai recent răspuns: Alex_1985 , utilizator 00:22, 10 Iulie 2016
Sa depună contestație dacă a intervenit prescripția.
Are 15 zile timp.
Are dreptul de a apela la avocat pentru redactarea contestației la executare dacă nu știe sa o motiveze în fapt și în drept și avocatul va analiza și șansele pe baza de acte și situație juridica.
Din punctul meu de vedere datoria este prescrisa, bazandu-ma aici pe informatiile adunate din Codul de Procedura Civila.

Din punct de vedere legal este prescrisa?Avand in vedere cele mentionate de mine in primul post?

Va multumesc,
Fara a se vedea actele nimic nu e s8gur.
Pare sa fie prescrisa dar trebuie văzute actele.

Dacă sunteți sigur de prescriptie depuneți contestatia.
Va multumesc, in mod normal instanta nu ar fi trebuit sa ia act din oficiu de prescriptie?Sau aceasta trebuie obtinuta doar prin contestatie?
In prezent nu mai se invoca din oficiu prescriptia extinctiva.
Daca nu contestati se considera ca sunteti de acord cu executarea silita.

Banii sunt practic datorati si nu se poate spune ca cer niste bani fara a avea niciun drept...ca sa intelegeti mai bine...
Si in trecut plata efectuata dupa termenul de prescriptie nu se putea recupera.

Sunteti student la drept?
Ultima modificare: Sâmbătă, 9 Iulie 2016
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

De zece ani sunt înștiințat că voi fi executat silit, an de an găsesc în cutia poștală câte o citație de executare silită. pot face contestație la executare pentru prescriere? popem popem buna ziua de zece ani sunt instintat ca voi fi executat silit , an de an gasesc in cutia postala cate o citatie de executare silita . Pot face contestatie la ... (vezi toată discuția)
Perimare poprire salariu gigi05 gigi05 sunt executat silit in calitate de fidesjusor pt un credit neachitat din 03.2009.,incuviintarea executarii silite s-a facut la judecatorie in noiembrie 2011 ... (vezi toată discuția)
Poprire conturi bancare dupa 9 ani!!! Flav Flav Buna ziua, Am primit o instintare cum ca mi-au fost poprite conturile pentru o datorie mai veche de 9 ani. Compania si-a recuperat creanta de la firma de ... (vezi toată discuția)