avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare la limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare la limita de varsta

Am adeverinta pt. gr.1 de munca pentru 6 ani, care imi da dreptul sa ies cu 3 ani mai devreme la pensie, adica in mai 2016.
1. Daca depun dosarul pentru limita de varsta la 1.09.2016 si casa de pensii nu vrea sa recunoasca gr1 (obtinuta prin mediere si consfintita in instanta cu titlu executotiu), si dau casa de pensii in judecata, pot depune la 1.09.2017 dosar pt pensie anticipata partiala, daca nu se incheie pana atunci procesul cu casa de pensii?(pe timpul procesului raman in activitate adica pana la 1.09.2017)
2. Daca pana la incheierea procesului cu casa de pensii, se aproba legea prin care profesorii pot iesi la pensie cu 3 ani inainte fara penalizare, pot beneficia si eu de aceasta lege? Multumesc.

Alte discuții în legătură

Pensionare juliana torok juliana torok as vrea sa stiu cind as putea iesi la pensie de varsta,anticipat sau orice fel de pensie, femeie nascuta 17.10.1959 cu 36 ani cotizare din care 17 ani grupa ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata elenamitroi elenamitroi Buna ziua, Sunt nascuta in martie 1959, am 34 de ani de munca{ inca lucrez}din care 19 ani in grupa a-II-a, la care se adauga de 3 ori cate 1 an de somaj. ... (vezi toată discuția)
Pensie veronica56vaslui veronica56vaslui am 57 si 7 luni am contribuit la pensie in tara 30ani si 3 luni. si mai am si 4 ani de contribute in italia .intrebare pot iesi la pensie si ce trebuie sa fac ... (vezi toată discuția)