Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii calcul concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

calcul concediu medical

Cazul este:

- angajat
4 ore/zi
- a lucrat in jan si 1/2 din febuarie;
- si-a dat demisia;
- s-a reintors la 1 iulie;
- in acest timp
nu a lucrat nicunde.

Cum ii calculez suma pt un concediu medical in luna august ?

Multumesc.
Cred ca va e neclar cum sa calculati venitul brut mediu zilnic aferent zilelor lucrate pe ultimele 6 luni. Simplu: faceti media pe lunile februarie, martie, aprilie, mai, iunie si iulie adica impartiti suma veniturilor la numarul zilelor lucrate in lunile respective. Unde nu s-a lucrat se trece 0 (zero) si la venituri si la zile lucrate.

Chiar daca lucra la alta firma in aceasta perioada salariatul trebuia sa imi aduca calculul venitului brut mediu zilnic aferent zilelor lucrate pe ultimele 6 luni de acolo.
Iulian MANEA, Contabil
daca are zile ce CM intr-o luna le scad din numarul orelor lucrate care stau la baza aflarii mediei zilnice?

merci
nu se scad nici zilele de CM si nici indemnizatia aferenta
delia.ionescu a scris:

Cazul este:

- angajat
4 ore/zi
- a lucrat in jan si 1/2 din febuarie;
- si-a dat demisia;
- s-a reintors la 1 iulie;
- in acest timp
nu a lucrat nicunde.

Cum ii calculez suma pt un concediu medical in luna august ?

Multumesc.
Iulian Manea a scris:

Cred ca va e neclar cum sa calculati venitul brut mediu zilnic aferent zilelor lucrate pe ultimele 6 luni. Simplu: faceti media pe lunile februarie, martie, aprilie, mai, iunie si iulie adica impartiti suma veniturilor la numarul zilelor lucrate in lunile respective. Unde nu s-a lucrat se trece 0 (zero) si la venituri si la zile lucrate.

Chiar daca lucra la alta firma in aceasta perioada salariatul trebuia sa imi aduca calculul venitului brut mediu zilnic aferent zilelor lucrate pe ultimele 6 luni de acolo.

Buna. Am si eu nevoie de ajutor.
Problema este urmatoare:
Am 4 salariati la firma.
Unul din salariati are sal de baza 720 lei iar in luna septembrie are:
- 3 zile (24 ore) lucrate = 98 lei
- 6 zile (48 ore) concediu de odihna = 196 lei
- 13 zile (104 ore) concediu medical sarcina si lauzie.
indemnizatia zilnica este 33,75 x 13 zile x 85% = 373 lei

Ceilalti 3 salalariati au avut salarii realizate: 600+720+150 = 1470 lei
1.470 lei + 98 lei + 196 lei = 1.764 lei venit salariale
1.470 lei + 98 lei + 196 lei + 373 lei = 2.137 lei venit brut realizat.
Calcul contributii:
Acc = 2.119 x 0,159% = de unde este luata suma de 2.119 lei ????
CAS = 2.119 x 20,8% = de unde este luata suma de 2.119 lei ????
iar la CAS angajat am ca rezultat suma de 68 lei, de unde...??? (294 lei pt zile c.o. si zile lucrate, iar pt c. med. 373 lei)
Cum de s-a ajuns la aceasta suma 2.119 lei ???