avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 533 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii calcul concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

calcul concediu medical

Cazul este:

- angajat
4 ore/zi
- a lucrat in jan si 1/2 din febuarie;
- si-a dat demisia;
- s-a reintors la 1 iulie;
- in acest timp
nu a lucrat nicunde.

Cum ii calculez suma pt un concediu medical in luna august ?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: katica , utilizator 22:20, 13 Octombrie 2009
Cred ca va e neclar cum sa calculati venitul brut mediu zilnic aferent zilelor lucrate pe ultimele 6 luni. Simplu: faceti media pe lunile februarie, martie, aprilie, mai, iunie si iulie adica impartiti suma veniturilor la numarul zilelor lucrate in lunile respective. Unde nu s-a lucrat se trece 0 (zero) si la venituri si la zile lucrate.

Chiar daca lucra la alta firma in aceasta perioada salariatul trebuia sa imi aduca calculul venitului brut mediu zilnic aferent zilelor lucrate pe ultimele 6 luni de acolo.
Ultima modificare: Sâmbătă, 22 August 2009
Iulian MANEA, Contabil
daca are zile ce CM intr-o luna le scad din numarul orelor lucrate care stau la baza aflarii mediei zilnice?

merci
nu se scad nici zilele de CM si nici indemnizatia aferenta
delia.ionescu a scris:

Cazul este:

- angajat
4 ore/zi
- a lucrat in jan si 1/2 din febuarie;
- si-a dat demisia;
- s-a reintors la 1 iulie;
- in acest timp
nu a lucrat nicunde.

Cum ii calculez suma pt un concediu medical in luna august ?

Multumesc.
Iulian Manea a scris:

Cred ca va e neclar cum sa calculati venitul brut mediu zilnic aferent zilelor lucrate pe ultimele 6 luni. Simplu: faceti media pe lunile februarie, martie, aprilie, mai, iunie si iulie adica impartiti suma veniturilor la numarul zilelor lucrate in lunile respective. Unde nu s-a lucrat se trece 0 (zero) si la venituri si la zile lucrate.

Chiar daca lucra la alta firma in aceasta perioada salariatul trebuia sa imi aduca calculul venitului brut mediu zilnic aferent zilelor lucrate pe ultimele 6 luni de acolo.



Buna. Am si eu nevoie de ajutor.
Problema este urmatoare:
Am 4 salariati la firma.
Unul din salariati are sal de baza 720 lei iar in luna septembrie are:
- 3 zile (24 ore) lucrate = 98 lei
- 6 zile (48 ore) concediu de odihna = 196 lei
- 13 zile (104 ore) concediu medical sarcina si lauzie.
indemnizatia zilnica este 33,75 x 13 zile x 85% = 373 lei

Ceilalti 3 salalariati au avut salarii realizate: 600+720+150 = 1470 lei
1.470 lei + 98 lei + 196 lei = 1.764 lei venit salariale
1.470 lei + 98 lei + 196 lei + 373 lei = 2.137 lei venit brut realizat.
Calcul contributii:
Acc = 2.119 x 0,159% = de unde este luata suma de 2.119 lei ????
CAS = 2.119 x 20,8% = de unde este luata suma de 2.119 lei ????
iar la CAS angajat am ca rezultat suma de 68 lei, de unde...??? (294 lei pt zile c.o. si zile lucrate, iar pt c. med. 373 lei)
Cum de s-a ajuns la aceasta suma 2.119 lei ???

Alte discuții în legătură

Concediu medical,plata myhaela39 myhaela39 buna ziua,imi puteti spune la un salariu de 720 lei brut,avand aceleasi drepturi banesti in ultimele 12 luni,cati bani imi revin pt 2 luni de concediu medical ... (vezi toată discuția)
Oblig la buget din cm ContSters89234 ContSters89234 Buna seara , va rog frumos s-a ma ajutati cum calculez obligatiile la buget din CM, la angajat 5 zile boala unitate si boala platita din FNUASS si ... (vezi toată discuția)
Plata concediului medical Adriyadriana Adriyadriana Buna ziua,am o întrebare,am concediu medical de pe 13 -17 noiembrie 2017 ,as dori sa stiu deacă mi se va plati.Menționez ca nu am inca 6 luni lucrate,sunt ... (vezi toată discuția)