Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... desfasurare activitate in avocatura pe teritoriul ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

desfasurare activitate in avocatura pe teritoriul Italiei

Buna ziua as avea nevoie de un sfat urgent daca va fi posibil,m-ar interesa care sunt conditiile ce trebuiesc indeplinite pentru ca un avocat roman cu cabinet individual in Romania sa acorde consultanta juridica romanilor de pe teritoriul Italiei.Am tot studiat diferite pagini pe internet insa nu am gasit un raspuns concret la intrebarea mea,informatiile gasite aveau un caracter general asupra desfasurarii acestei activitati in cadrul tarilor membre UE iar cu privire la statul italian am gasit informatii cu privire la modalitatea echivalarii diplomei si a exercitarii profesiei la nivel general,inclusiv in ceea ce priveste cetateni italieni,pe mine insa ma intereseaza strict acordarea de consultanta romanilor din Italia.Va multumesc si v-as fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta.O zi buna.
Vedeti Directiva 98/5/CE - exercitarea cu caracter permanent a profesiei de avocat intr-un stat membru, altul decat cel in care s-a obtinut calificarea ...:) ... o gasiti aici

www.avocatnet.ro/content/art...
Va multumesc frumos pentru ajutor.
Esentiale sunt legile de transpunere in dreptul italian a directivelor respective.
Aruncati o privire aici... poate ajuta!
"[ link extern ] "
oanafusaru a scris:

Buna ziua as avea nevoie de un sfat urgent daca va fi posibil,m-ar interesa care sunt conditiile ce trebuiesc indeplinite pentru ca un avocat roman cu cabinet individual in Romania sa acorde consultanta juridica romanilor de pe teritoriul Italiei.Am tot studiat diferite pagini pe internet insa nu am gasit un raspuns concret la intrebarea mea,informatiile gasite aveau un caracter general asupra desfasurarii acestei activitati in cadrul tarilor membre UE iar cu privire la statul italian am gasit informatii cu privire la modalitatea echivalarii diplomei si a exercitarii profesiei la nivel general,inclusiv in ceea ce priveste cetateni italieni,pe mine insa ma intereseaza strict acordarea de consultanta romanilor din Italia.Va multumesc si v-as fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta.O zi buna.

Au aratat foarte frumos colegii mai de sus dar puteti acorda consultanta de pe teritoriul Romaniei.
Sau doriti neaparat sa va stabiliti un sediu profesional sau un birou in Italia ?

Daca doreati drept de reprezentare in fata instantelor era altceva.
Buna ziua,

Pentru a profesa avocatura in Italia, sub titlul obtinut intr-un alt stat membru UE sau sub titlul italian (asta inseamna echivalarea studiilor si indeplinirea celorlalte conditii pe care legislatia italiana le prevede pt. exercitarea acestei profesii) trebuie sa deveniti membru al unui barou italian. Cred ca este o cale foarte lunga aceasta, dat fiind faptul ca in Italia, conditiile de acces in avocatura sunt asemanatoare cu cele din RO. Insa puteti sa aveti un birou in Italia in situatia in care, datorita unor interventii profesionale sporadice in Italia, trebuie sa va deplasati si, ca atare sa dispuneti de un spatiu cu dotarile necesare pentru intalnirea cu clientii si pregatirea dosarelor. Legislatia italiana trebuie sa prevada si situatia in care, in baza Directivei 98/5 CE, un avocat al unui stat membru doreste sa ofere consultanta numai cu privire la dreptul strain, in cazul dvs. cel romanesc. Eu cred ca ar fi indicat sa solicitati in scris o consultatie organului reprezentantiv al barourilor italiene in acest sens.
Un salut cordial,

Constantin Radu Calugaru