avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare CIM nedet si incheiere CIM deter.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare CIM nedet si incheiere CIM deter.

Buna ziua.
Sunt angajat cu CIM nedeterminat pe o functie de executie.
Am fost promovat pe o functie de conducere temporar vacanta, prin decizie a angajatorului.
CIM nedeterminat in aceasta situatie se suspenda si se incheie un CIM determinat pt functia de conducere? Cum se inregistreaza in revisal?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Brokeru22 , utilizator 17:34, 7 August 2016
Nu se suspenda c.i.m. in astfel de situatii... probabil ca in cazul dvs este vorba doar despre o delegare de competenta care nu se opereaza in REVISAL.

Sunteti din sectorul privat sau bugetar ?

Bugetar.
Problema este ca am avut un control. In urma acestui control ni s-a spus ca trebuie sa suspendam toate CIM-rile nedeter. a persoanelor care au fost numite pe functie de conducere vacanta pana la organizarea concursului, si sa incheiem cu aceste persoane CIM determinate.
Noi am facut asa, problema a fost ca nu s-au putut inregistra in revisal noile contracte.
Ultima modificare: Sâmbătă, 6 August 2016
Brokeru22, utilizator
De ce nu ati putut inregistra in REVISAL? Ce eroare v-a dat programul?
Ultima modificare: Sâmbătă, 6 August 2016
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu pot exista doua contracte cu norma intreaga pe angajat.
Vesnica problema a programului ...numai daca incetati vechiul c.i.m. se poate inregistra noul c.i.m. cu norma intreaga.

Alte discuții în legătură

Perioada determinata si prelungirea acestei perioade nicholaescu nicholaescu sint functionar publicpe perioada determinata ca urmare a unei redistribuiri pe un post temporar -vacant.in decizia de numire se specifica ca pot activa in ... (vezi toată discuția)
Modificarea functiei pentru perioada determinata prin act aditional ancaf27 ancaf27 Un salariat este angajat cu CIM nedeterminat pe functia de economist. Prin Hotarare a Cons. de Administratie acesta este numit director ec. pe perioada ... (vezi toată discuția)
Cim parțial cu funcții de conducere în sistemul sanitar director ingrijiri director ingrijiri As dori sa stiu daca o persoana care ocupa o functie de conducere, respectiv asistent sef pe unitate intr-un spital, prin decizie, fara concurs, poate sa ... (vezi toată discuția)