Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bonurile de masa sunt drepturi salariale?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bonurile de masa sunt drepturi salariale?

Buna seara,
In cazul in care Tribunalul dispune:
"reintegrarea contestatorului in locul de munca avut anterior incheierii raportului juridic de munca,obliga intimata sa plateasca contestatorului drepturile salariale de la data desfacerii raportului de munca si pana la data reintegrarii efective in locul de munca detinut anterior"
iar contestatorul primea salariu in bani plus bonuri de masa, aceste bonuri se considera a fi drepturi salariale?
Va rog raspunsuri cu citarea articolului din legea care precizeaza aceste lucruri .
Va multumesc foarte mult.
Legea privind Codul Fiscal

Art. 55

(4) Urmatoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale si nu sunt impozabile,în întelesul impozitului pe venit:

b) tichetele de masa si drepturile de hrana acordate de angajatori angajatilor, în conformitate cu legislatia în vigoare;

Stimate domn, tichetele de masa nu sunt drepturi salariale! Sunt drepturi sociale intrand in categoria cheltuielilor sociale!B-)
Tichetele de masa sunt drepturi sociale ,Leg.142/1998,nicidecum salariale.
In acest caz nu se acorda bonurile de masa, ci doar salariul net negociat.
dutu69 a scris:

Buna seara,
In cazul in care Tribunalul dispune:
"reintegrarea contestatorului in locul de munca avut anterior incheierii raportului juridic de munca,obliga intimata sa plateasca contestatorului drepturile salariale de la data desfacerii raportului de munca si pana la data reintegrarii efective in locul de munca detinut anterior"
iar contestatorul primea salariu in bani plus bonuri de masa, aceste bonuri se considera a fi drepturi salariale?
Va rog raspunsuri cu citarea articolului din legea care precizeaza aceste lucruri .
Va multumesc foarte mult.

Daca sunteti nelamurit cu continutul dispozitivului hotararii, puteti face cerere la instanta pentru lamurirea dispozitivului ... in cerere specificati, ca instnta sa se pronunte daca in drepturile salariale intra si acordarea tichetelor de masa ...
Textul legal vi l-au dat colegii mei , ca aceste tichete nu intra in categoria veniturilor din salarii.
MIHAI GRIGORE a scris:

Legea privind Codul Fiscal

Art. 55

(4) Urmatoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale si nu sunt impozabile,în întelesul impozitului pe venit:

b) tichetele de masa si drepturile de hrana acordate de angajatori angajatilor, în conformitate cu legislatia în vigoare;

Stimate domn, tichetele de masa nu sunt drepturi salariale! Sunt drepturi sociale intrand in categoria cheltuielilor sociale!B-)

daca sunt drepturi sociale...de ce se impoziteaza?
ma poate lamuri cineva va rog?