avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Calitatea de deportat Legea 290/2003
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Calitatea de deportat Legea 290/2003

Va salut,

Am un litigiu in derulare cu ANRP privind acoradarea de despagubiri pe baza Legii 290/2003.Printre documentele care mi s-au solicitat se numara si dovada calitatii de refugiat a bunicului meu.
Problema este ca bunicul meu a fost arestat in anul 1940 de catre autoritatile sovietice imediat dupa cedarea Basarabiei catre URSS fiind deportat in Siberia unde a decdedat in conditii tragice in anul 1944.Intre timp mama si bunica mea au plecat din Basarabia stabilndu-se in Bucuresti,acest lucru intamplandu-se in anul 1942 deci dupa ce Basarabia revenise la Romania la 22.06.1941.
Astfel nu este implinita stricto senso discutand prevederea Legii 290/2003 care prevede ca trebuie facuta dovada refugiului in Romania din Basarabia dupa luna martie a anului 1944.
Ce sanse am avand in vedere acest aspect?
Mentionez ca in Basarabia au ramas bunuri imobile care au fost confiscate de administratia URSS dupa luna martie 1944.

Cu stima

Alte discuții în legătură

Despagubiri conf. legii 290 / 2003 Niunin Tiberiu Niunin Tiberiu Tatalui meu i s-a respins cererea privitoare despagubirilor ramase in Basarabia ca urmare a parasirii fortate de catre bunicii sai a proprietatilor avute, in ... (vezi toată discuția)
''refugiati basarabia'' manuellasalu manuellasalu bunicul meu murind in razboi bunica mea a fost nevoita sa plece din basarabia ia fost luata casa si averea confiscata . as dori sa stiu eu fiind nepoata ... (vezi toată discuția)
Nelamurire legea 130/2020 aurelianchicheanu aurelianchicheanu Buna ziua, Am o nelamurire in legura cu o lege care a fost adoptata de cateva zile. Legea 130/2020 pentru modificarea şi completarea Decretului-lege ... (vezi toată discuția)