avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Alcool la volan + accident + vatamare corporala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Alcool la volan + accident + vatamare corporala

Buna seara,
Situatia (dosarul) se prezinta astfel:
Persoana X si alte 2 persoane se urca intr-o masina. Toate cele 3 persoane au consumat bauturii acoolice. Se produce accidentul (se rastoarna cu masina).
La fata locului sosesc ambulantele si politia.
Soferul are o alcoolemie in sange de 0.90 prima proba si 0.75 a doua. Toti cei implicati in accident nu au avut nevoie de ingrijiri medicale sau de zile de spitalizare.
Nu exista pretentii materiale sau morale din partea celor 2 pasageri.
Se intocmeste dosarul penal, se iau declaratii, dosarul pleca de la politie catre parchet, procurorul dispune inceperea urmaririi penale in cazul soferului. Se iau declaratiile soferului in calitate de suspect si inculpat, cu propunerea de trimitere in judecata si dosarul se renintoarece la parchet .
Intreabarea mea este :
Procurorul mai are puterea legala sa "renunte la urmarirea penala" sau sa mai faca ceva (acord de recunoastere......) si sa nu se mai ajunga la instanta ?
Multumesc.
Ultima modificare: Luni, 5 Septembrie 2016
adx, utilizator
Cel mai recent răspuns: adx , utilizator 12:34, 22 Mai 2017
Buna seara,
De unde se intoarce dosarul la parchet?
Recunoasterea faptei nu inseamna ca dosarul nu ajunge in instanta.
Acum se cenzurează de instanta dacă se da renunțare la urmărire penala.
Cam aiurea ca v-au trimis în judecata dacă fapta nu mai constituia infracțiune...
Au fost însă și condamnări Date în astfel de cazuri din cate am înțeles.
Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
De unde se intoarce dosarul la parchet?
Recunoasterea faptei nu inseamna ca dosarul nu ajunge in instanta.


Dupa ce s-au luat declaratiile soferului de suspect si inculpat dosarul pleaca de la politie la parchet . In acest momenet dosarul se ala la parchet de unde probabil va pleca la judecatorie.
Vroiam sa stiu daca mai exista vro posibilitate legala sa nu se mai judece . :(
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Acum se cenzurează de instanta dacă se da renunțare la urmărire penala.
Cam aiurea ca v-au trimis în judecata dacă fapta nu mai constituia infracțiune...
Au fost însă și condamnări Date în astfel de cazuri din cate am înțeles.


Fapta constituie infractiune ( prima proba este 0.90 ), pe baza acesteia se timite in judecata .......
Exista posibilitatea sa se dispuna renuntare la urmarire penala la alcoolemia respectiva, desi cu urmarile produse pare cam dificil.

Alte discuții în legătură

Alcool aer expirat 0.44 ALINA PLOYOGEA ALINA PLOYOGEA Buna ziua. Va rog sa- mi spuneti la o alcoolemie de 0.44 in aerul expirat si la prima proba de sânge 0.90, a doua proba 0.71 , care ar fi consecințele. (vezi toată discuția)
Conducerea unui autovehicul sub influenta alcoolului Dumi93 Dumi93 Buna ziua, Acum cateva luni am fost oprit de catre un echipaj de politie,control de rutina,iar in urma testarii cu etilotestul a rezultat o alcolemie de ... (vezi toată discuția)
Alcool la volan AlexMan92 AlexMan92 Ajutoor..Am fost prins cu alcoolemie de 0.43 in aerul expirat.Am fost dus la UPU pt recoltarea probelor de sange.Mentionez ca am fost oprit de politie dupa ce ... (vezi toată discuția)