Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sanctiune
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sanctiune

Buna ziua,

Este sanctionat angajatorul care a acordat o suma de bani in avans salariatului sau si apoi o retine din salariul acestuia ? Daca da , care sunt sanctiunile ?
Multumesc anticipat !
Daca exista o cerere a angajatului prin care solicita acest avans din salariu, nu exista niciun risc de a fi sanctionat.
In rest, orice retinere pe statul de plata poate fi facuta doar in urma unei hotarari judecatoresti.
Nu exista cerere ,doar ordinul de plata prin care s-a platit angajatului acea suma , urmand sa i se retina in mai multe transe
Teodoraz a scris:

Buna ziua,

Este sanctionat angajatorul care a acordat o suma de bani in avans salariatului sau si apoi o retine din salariul acestuia ? Daca da , care sunt sanctiunile ?
Multumesc anticipat !

Lucrati in sectorul bugetar sau privat? In privat nu este nicio problema probabil suma a fost acordata la cererea angajatului,in sect bugetar nu este permis !
Si inca ceva,nu este vorba despre o retinere pe statul de plata,pt ca suma a fost platita angajatului,in cazul in care ati acordat avans,acesta se regaseste pe statul de plata intr-o rubrica distincta,avansprin care se descarca suma respectiva doar pt a putea fi cumulata la brut si impozitata!
Am inteles doar ca suma este cam cat doua salarii ale salariatului si atunci ...tot in rubrica avans se trece?
Si retinerea cum i se va face , daca suma este cat doua salarii ale salariatului ?