Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Despagubire pt carnetele de CEC din anii 1988-1989
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Despagubire pt carnetele de CEC din anii 1988-1989

Despagubire pt carnetele de CEC se dau?Am fost la cec si am primit raspuns ca : "nu mai exista un astfel de depozit in baza noastra de date".
Mai se pot recupera banii sau au sters contul din oficiu?
slivneanu2001, utilizator
Buna ziua,
Mergeti cu carnetul CEC.
Sigur exista contul daca nu a fost lichidat de altcineva.
Eventual solicitati in scris raspunsul urmand a-i actiona in instanta ulterior.
Se dau despagubiri numai pentru carnetele CEC pe care s-au depus 70.000 lei pentru achizitionarea de autoturisme Dacia.
Pe celelalte tipuri de carnete se calculeaza doar dobanda aferenta, tinand cont de trecerea de la lei ROL la lei RON, suma aferenta dobanzii nefiind consistenta pentru sume mici (de expl. 5.000 lei ROL) depuse.
Pe vremea când se economisea prin carnete CEC nu existau conturi bancare(de economisire), deci nu exista un cont pe care să-l lichideze/închidă.
Singurul cont neinformatic este însuși carnetul CEC.
Lichidarea se făcea numai de către titular sau împuternicit, și numai prin reținerea carnetului de către CEC.
Dacă este carnet de economii cu depunere LA TERMEN aveți de luat bani frumoși, dar dacă economisirea a fost prin carnete de economisire LA VEDERE, nu mai aveți de încasat decât 2-3 lei RON, sau la sume foarte mici 0,10-0,20 bani ron.

Mergeți la sucursala județeană că numai acolo se mai păstrează arhiva scrisă cu evidența.

De exemplu pentru 5000 ROL(lei vechi) depuși în 1989(LA TERMEN - NU - LA VEDERE) ar putea fi acum un sold de aproximativ 1.500-2.000 RON(lei noi).

Angajații tineri ai CEC nu știu că economiile pe carnetele scrise de mână cu pixul, nu reprezentau DEPOZIT, ci DEPUNERE.
Dapix, utilizator
Buna ziua este un libret de economii cu dobanda si castiguri in autoturisme din 1980 .
Nu stiu daca este la termen sau vedere.
va multumesc anticipat pentru raspunsuri .
slivneanu2001 a scris:

este un libret de economii cu dobanda si castiguri in autoturisme din 1980 .
Nu stiu daca este la termen sau vedere.

Acest tip de librete nu mai au nici o valoare, deoarece dobânda nu s-a capitalizat în soldul economisit, ci a fost jucată prin extrageri periodice pentru desemnarea câștigătorilor,similar BINGO..., din ziua de azi.
Dacă azi jucați o avere la BINGO, LOTO, PARIURI, RULETA, PACANELE..., vă mai despăgubește cineva.

Pentru liniștea dvs vă puteți adresa sucursalei județene a CEC în județul unde aveți domiciliul, pentru că numai acolo se mai păstrează arhiva scrisă manual din acele vremuri.