Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general minus inventar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

minus inventar

Spuneti-mi va rog mult, daca se face inventar si se constata minus, pentru a se inregistra in conta trebuie facuta autofactura sau se poate scadea gestiunea in baza listei de inventariere si a procesului verbal?
Acest minus trebuie imputat administratorului(pt.ca acesta raspunde de gestiune si zice ca nu stie de ce s-a ajuns la acest minus) sau se poate scadea direct stocul 607,378,4428=371 si 635=4427?
Sunt cam confuza in ceea ce priveste inregistrarile si documentele necesare inregistrarilor pe baza carora se face scaderea din gestiune, de aceea as ruga pe cei care s-au mai intalnit cu aceasta situatie sa ma ajute cu un sfat.:help:

Se face un angajament de plata pt.lipsuri, la valoarea marfurilor din gestiune plus tva(daca este angro) daca e cu amanunt la valoarea lor de inregistrare.Angajamentul de plata este document pe baza caruia scadeti marfurile din gestiune, nu se face autofacturare decat in cazul livrarii catre sine(ceea ce nu-i cazul).
In primul rand nu ati specificat despre ce lipsa este vorba : marfuri, materii prime, ob de inventar... ?Ce obiect de activitate are firma? Apoi, lipsurile imputabile se evalueaza la valoarea de inlocuire. Aceasta valoare reprezinta costul de achizitie al bunului respectiv ( constatat lipsa), format din :
- pretul de cumparare practicat pe piata + taxele nerecuperabile +cheltuielile de transport (aprovizionare) + alte cheltuieli accesorii necesare pentru punerea in stare de utilitate sau pentru intrarea in gestiune (adaosul comercial in cazul marfurilor destinate revanzarii).
Inregistrarile in contabilitate sunt :
6xx = 3xx
"chelt privind stocurile" conturi de stocuri
(pe fiecare categ de stocuri) (stocurile la care sunt constat. lipsa)

si concomitent se face inregistrarea pentru valoarea imputata :
461 = %
"Debitori diversi" 758
"Alte venituri din exploatare"
"TVA colectata"

In momentul in care gestionarul vinovat pentru lipsa, depune banii la casierie se face inregistrarea :

5311 = 461
"Casa in lei" "Debitori diversi"
vali.herea a scris:

In primul rand nu ati specificat despre ce lipsa este vorba : marfuri, materii prime, ob de inventar... ?Ce obiect de activitate are firma? Apoi, lipsurile imputabile se evalueaza la valoarea de inlocuire. Aceasta valoare reprezinta costul de achizitie al bunului respectiv ( constatat lipsa), format din :
- pretul de cumparare practicat pe piata + taxele nerecuperabile +cheltuielile de transport (aprovizionare) + alte cheltuieli accesorii necesare pentru punerea in stare de utilitate sau pentru intrarea in gestiune (adaosul comercial in cazul marfurilor destinate revanzarii).
Inregistrarile in contabilitate sunt :
6xx = 3xx
"chelt privind stocurile" conturi de stocuri
(pe fiecare categ de stocuri) (stocurile la care sunt constat. lipsa)

si concomitent se face inregistrarea pentru valoarea imputata :
461 = %
"Debitori diversi" 758
"Alte venituri din exploatare"
"TVA colectata"

In momentul in care gestionarul vinovat pentru lipsa, depune banii la casierie se face inregistrarea :

5311 = 461
"Casa in lei" "Debitori diversi"

Este vorba despre minus la marfuri iar minusul nu este imputabil deoarece cum v-am mai spus nu se stie de catre administrator care se ocupa si de gestiune cum s-a ajuns la acest minus(asa zice el...).
In cazul acesta pot inregistra 378,4428,607=371 si 635=4427-cu 607 si 635 nedeductibil?
Multumesc, astept raspuns.
Nu. Faci cum ti-a spus vali.herea cu exceptia ultimei inregistrari prin care debitorul plateste lipsa din gestiune. Prin decizie a administratorului/asociatilor se hotaraste ca suma sa se treaca pe pierderi (nu se mai imputa) adica:

658 = 461

si suma din 658 este nedeductibila.
Dar în cazul marfii înregistrate la preț de vânzare cum s-ar înregistra minusul de inventar?

Aș dorii varianta fără imputare deoarece singurul ”angajat” este administratorul.

Exista o limită maximă a valorii rezultate lipsa (observată în momentul închiderii activității, atunci când teoretic stocul ar fi trebuit să fie zero lei)?
Qimer, utilizator