Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Tamponare si vinovat fara rca - cum recuperez banii?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Tamponare si vinovat fara rca - cum recuperez banii?

Buna dimineata! tocmai am fost implicata intr-un accident auto, soferul care a intrat in masina mea neavand rca; am fost singura la politie intrucat domnul a plecat de la locul accidentului si s-a dus la politie dupa cateva ore.In pv intocmit de agentul de politie se mentioneaza ca nu mi-a acordat prioritate de dreapta fiind amendat cu 360 ron, 1000 ron pentru inexistenta politei rca, permis ridicat 60 zile si obligat la examen auto.El a semnat pv pentru cei 1000 ron insa nu isi insuseste vinovatia pt. producerea accidentului si drept urmare nu a semnat pv de constatare a accidentului(tatal meu, care era cu mine, a semnat ca martor, fiind pus de catre politist).Se pare ca devizul va fi in jur de 7500 ron.Am procesele verbale, fac poze la ambele masini, devizul de la service; mai mult ca sigur voi fi nevoita sa-l chem in judecata.
1.Ce probe considerati ca ar mai fi utile?
2.ar fi posibil sa ceara o expertiza auto? (desi pana atunci masina mea probabil va fi reparata)
3.daca nu contesta pv in 15 zile si achita amenda de 360 ron(neacordare prioritate) poate sa isi sustina nevinovatia in cadrul procesului civil, pe care o sa-l intentez eu?sau necontestarea in 15 zile inseamna recunoasterea vinovatiei?
4. ce daune pot sa mai solicit instantei (alergatura mea, stresul, banii pe care-i investesc acum in repararea masinii si recuperarea lor cine stie cand?)
astept raspunsurile dvs.Multumesc!
1 Va sugerez sa intocmiti si schita locului producerii accidentului cu consemnarea tuturor marcajelor si indicatoarelor rutiere. Ar fi bine sa efectuati si niste fotografii ale respectivului loc.
2. In cazul unui proces efectuarea unei expertize tehnice este aproape o certitudine, atat pentru stabilirea dinamicii accidentului (prioritate) cat si pentru stabilirea valorii reale a daunei
3. In principiu aveti dreptate, dar oamenii isi pot schimba opiniile pe parcurs
4. Puteti solicita contravaloarea reparatiei autoturismului (in limitele legale). Am inteles ca nu sunt victime. Contravaloarea ingrijirilor medicale nu este cazul. Daca autoturismul apartine unei societati de transport (taximetrie, de exemplu) puteti solicitati daune pentru lipsa de folosinta a autoturismului
Numai bine va doresc
multumesc, da am sa fac si o schita/fotografii ale acelui loc, de fapt am facut la politie; deci mai poate cere o expertiza auto in instanta daca el isi asuma vinovatia prin plata celor 360 ron sau prin necontestarea pv care-l incrimineaza autor al accidentului? ( am presimtirea ca nu o sa conteste pv verbal si necontestandu-l nu isi asuma implicit vina?) si chiar daca ar cere expertiza achitarea onorariului expertului ii revine, nu? si inca ceva.........daca cumpar piesele de la persoane fizice, dezmembrari ce anume sa cer? ca sa fac dovada platii?
Daca nu va contesta procesul verbal,vinovatia acestuia este stabilita in acest fel.Exista un termen inlauntrul caruia are dreptul de a contesta acel proces verbal.
Pentru ca ati amintit faptul ca persoana vinovata de producerea accidentului nu avea RCA ,aveti posibilitatea de a va recupera daunele prin Fondul de Protectie a Victimelor Strazii.
Daca nu aveti o asigurare facultativa,cereti indrumare de la asiguratorul dv. RCA.
Cererea de despagubire o puteti inainta chiar prin acesta.
ilia2007 a scris:

multumesc, da am sa fac si o schita/fotografii ale acelui loc, de fapt am facut la politie; deci mai poate cere o expertiza auto in instanta daca el isi asuma vinovatia prin plata celor 360 ron sau prin necontestarea pv care-l incrimineaza autor al accidentului? ( am presimtirea ca nu o sa conteste pv verbal si necontestandu-l nu isi asuma implicit vina?) si chiar daca ar cere expertiza achitarea onorariului expertului ii revine, nu? si inca ceva.........daca cumpar piesele de la persoane fizice, dezmembrari ce anume sa cer? ca sa fac dovada platii?

Daca procesul verbal nu este contestat in instanta celalalt conducator auto ramane vinovat de producerea accidentului. In acest caz nu se mai efectueaza expertiza. Aceasta ar fi fost necesara pentru stabilirea modului de producere a accidentului si a normelor legale incalcate. Recuperarea pagubei o puteti face asa cum v-a sfatuit d-na elenaerdei.
In caz de efectuare a unei expertize onorariul se achita de partea care o solicita, urmand ca acesta sa fie inclus in cheltuielile de judecata.
Este indicat ca la piesele achizitionate de catre Dvs. sa solicitati documente justificative (chitanta, factura).
Numai bine va doresc
va multumesc mult; o sa ma interesez de acest fond,spre sa rezolv asa caci piesele luate din magazin sunt extraordinar de scumpe iar prin dezmembrari nu prea pot lua chitante.