avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna

buna. sunt angajata de pe 15 feb 2016. in sept patronul mi-a dat concediu de odihna 4 zile. acum spune ca de fapt eu nu am dreptul la CO pt ca nu am un an de munca. cum vine cu CO? imi puteti explica?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:12, 10 Decembrie 2016
Depinde si cate zile de concediu sunt trecute in cim (trebuie sa fie minim 20). Daca aveti trecute 21 de zile, atunci pentru anul 2016 aveti dreptul la 18 zile de concediu. Avand in vedere ca 4 deja le-ati luat, ar ramane 14, pe care, in mod normal, angajatorul trebuie sa vi le dea pana la sf. anului 2016.
Legislatia muncii nu mai specifica faptul ca CO trebuie luat dupa un anumit interval de timp de la angajare.

Asadar , se poate lua CO si imediat dupa angajare. Insa, CO se acorda proportional cu perioada din an lucrata.
Ultima modificare: Vineri, 9 Decembrie 2016
Cornel Vasile, Consilier juridic
deci prin urmare cat am lucrat in 2016 tre sa iau zilele de concediu pana la sf anului sau merge sa le iau si la anul?
In mod normal se iau in anul in curs, prin exceptie, se acorda anul urmator.
Ultima modificare: Vineri, 9 Decembrie 2016
Ana-Maria Pînzaru, Avocat
In cazul in care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau partial, concediul de odihna anual la care avea dreptul in anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei in cauza, angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual. (art.146 alin.2 C.mun.)

In speta, zilele de CO le puteti lua pana la 01.07.2018 daca nu le efectuati pana la 31.12.2016.
Ultima modificare: Vineri, 9 Decembrie 2016
Cornel Vasile, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Contract de munca lyly64 lyly64 Buna ziua, Va rog, daca intru in concediu prenatal peste 5 zile,ce se intampla cu concediu de odihna neefectuat (15 zile) din anul 2016. Multumesc. (vezi toată discuția)
Zile de concediu! Corina271 Corina271 Buna ziua! Sotul meu are 6 luni lucrate la locul de munca actual din care cei de acolo iau calculat ca are 12 zile de concediu. Cei de la munca nu vor sa i ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna aferent concediului pre și postnatal Valentina Radu Valentina Radu Bună ziua, Pentru perioada 01.09.2016-30.11.2016 în care am fost în concediu postnatal nu am beneficiat de concediu de odihna. Din 01.12.2016 pana la ... (vezi toată discuția)