avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Victima in accident de circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Victima in accident de circulatie

In timp ce conduceam masina am fost lovit de un cetatean sarb care are domiciliul in Austria,am mers la spital si mi sau facut investigatii dupa care am refuzat sa stau internat in spital si am plecat acasa ,dupa 3 zile am mers la I M L si am scos un certificat medicolegal cu un nr de zile sub 10 zile ingriziri medicale.
Soferul mi-a dat asigurarea lui care este incheiata in Austria, eu ca sa recuperez banii de pe zilele de pe certificatul IML unde trebuie sa ma adresez?
Ce pasi trebuie sa urmez eu ca sa imi pot recupera banii de la asigurarea luipentru zilele stabilite in certificatul medicolegal?
La spital ati declarat ca ati fost victima unui accident rutier?

Pentru a obtine daune materiale si morale trebuie sa il dati in judecata pe cale civila.
Trebuie sa va adresati BAAR-ului sa va spuna daca firma de asigurare din Austria are corespondent in Romania sau nu.
Daca nu exista atunci BAAR va gestiona cazul dvs.
cyan a scris:

La spital ati declarat ca ati fost victima unui accident rutier?

Pentru a obtine daune materiale si morale trebuie sa il dati in judecata pe cale civila.


n-ar fi bine, totusi, daca nu stim ceva sa stam in banca noastra? nu de alta dar inducem in eroare oameni care vin aici pe forum sa ceara ajutor de specialitate :(

intrati pe site-ul BAAR (www.baar.ro) si cautati la rubrica de corespondenti cine este corespondentul firmei din Austria la data comiterii accidentului (cautarea e f simpla); daca nu gasiti, sunati la BAAR si intrebati; si daca exista si daca nu exista corespondent, trebuie sa notificati dauna : in primul caz, corespondentului iar in al doilea caz, BAAR-ului; rareori se ajunge la instanta mai ales in daune usoare; cum nu aveti decat 10 zile de ingrijiri medicale, nu se va ajunge la dosar penal iar daca nu exagerati cu pretentiile si acestea sunt reale si intemeiate, le veti primi de la corespondent sau de la BAAR, cum spuneam, dupa caz
Zoya a scris:

n-ar fi bine, totusi, daca nu stim ceva sa stam in banca noastra?


N-ar fi bine, totusi, sa aflam daca a fost declarat accident de circulatie?
Daca nu a declarat la spital ca a fost avictima unui accident rutier BAAR-ul nu ii foloseste la nimic!
cyan a scris:

Zoya a scris:

n-ar fi bine, totusi, daca nu stim ceva sa stam in banca noastra?


N-ar fi bine, totusi, sa aflam daca a fost declarat accident de circulatie?
Daca nu a declarat la spital ca a fost avictima unui accident rutier BAAR-ul nu ii foloseste la nimic!


in ceea ce priveste BAAR, absolut nici o relevanta daca a declarat sau nu accident la spital; in plus, are certificat de la IML in care sigur este mentionata potentiala legatura cu un accident auto; mai informati-va

Alte discuții în legătură

Accident rutier llumi llumi Buna ziua! In data de 01.09.2010...tatal meu a avut un grav accident rutier...l-a lovit un autoturism pe trecerea de pietoni...in urma accidentului tatal meu ... (vezi toată discuția)
Accident din culpa anti-coade anti-coade in cazul unui accident din culpa pe lam produs absolut neintentionat sunt dat in judecata de catre victima ce consecinte pot avea la sfarsitul procesului?nu ... (vezi toată discuția)
Tentativa de musamalizare accident auto cu victima GeorgeMAXIM GeorgeMAXIM Buna ziua, Ieri dupa-amiaza mama mea a fost implicata pasiv intr-un accident auto. Unei masini care se deplasa cu viteza i-a explodat un pneu si s-a ciocnit ... (vezi toată discuția)