Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... impozit sau pomana?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

impozit sau pomana?

Buna ziua,

Am cumparat de curand o garsoniera la periferia orasului Popesti-Leordeni (langa statia IMGB). In zona nu exista strazi luminate, canalizare, apa curenta sau strazi asfaltate. Traiec totusi intr-un oras, dar priparia nu ofera nimic. Eu pentru ce platesc impozit?

Acestea fiind conditiile, ce utilitati ar trebui totusi primaria sa fie obligata sa ofere?
Pe ce dau banii de impozit? Sau am dreptul sa nu-i mai dau?

Multumesc.

Cele bune,
Liviu
Platiti impozit tocmai ca sa contribuiti la bugetul consiliului local al primariei si implicit la proiectele de investitii si la lucrarile pe care primaria le efectueaza sau le va efectua in orasul dvs.
De ce nu mergeti la primarie sa consultati planul de investitii si dezvoltare a infrastructurii ca sa verificati care sunt proiectele de dezvoltare a zonei in care locuiti?
B-)
Inteleg ceea ca imi zici tu, dar din pct de vedere legal, ce ar trebui sa ofere un ORAS locuitorilor lui? Din cate stiu eu ca sa treci de la statutul de comuna la cel de oras trebuie sa indeplinesti niste conditii...
Eu ma gandesc sa ma duc peste ei si sa le aduc aminte ce ii obliga legea sa-mi ofere ca si oras ce se cred ca sunt...
As putea sa-i dau in judecata pentru lipsa canalizarii, apei curente, luminii de pe strazi, asfaltului de pe strazi?

Personal nu-mi doresc asta, dar daca alte optiuni de a fi bagat in seama nu mi se ofera, ce sa fac...?

Multumesc.

Cele bune,
Liviu
Puteti sa-i dati in judecata .. nimeni nu va opreste sa introduceti o actiune impotriva Primariei.
Buna ziua d-le utilizator freeelis.
Multumesc pentru sfat, dar daca ii dau in judecata, pe ce lege ma bazez?
Exista o baza legala care obliga primariile sa ofere anumite conditii (minime) in schimbul impozitului platit si in functie de statulul localitatii (comuna, oras)?

Momenta platesc impozit efectiv degeaba!!! Nu facem altceva decat sa facem pomana...

Multumesc.

Liviu
de fapt nu cred ca e pomana ci... bani luati cu "japca", scuzati limbajul neacademic.
cind e de colectat banul public, exista legi care mai de care dar cind le ceri socoteala pt banul dat, deodata nu mai sint legi...