avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 577 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozit forfetar OUG 34/2009 neplatit dar eliminat cu ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Impozit forfetar OUG 34/2009 neplatit dar eliminat cu OUG 87/2010

Buna ziua .Firma mea nu a fost suspendata prin ORC dar a fost inactiva cu declaratii depuse in O .Deci fara activitate .In 2016 am scos fisa sintetica si am constatat datorii fiscale de 3300RON pe 2010 dar cu penalitati incluse .Avand in vedere ca suntem in 2017 aceste datorii fiscale nu se prescriu ? OUG 87/2010 nu anuleaza acele datorii ? Eu ma bazez ca prescrierea e o solutie .Anaf nu trebuie sa tina cont ? Trebuie sa fac solicitare ? Eu sunt administratorul societatii.
Cel mai recent răspuns: adema1980 , utilizator 18:58, 23 Martie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu a fost eliminat efectul primei oug si pe perioada cat ea a fost in vigoare, trebuia sa fie platit impozitul.
Dar suntem in 2017. Datoriile mai vechi de 5 ani nu se prescriu ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu am fost instiintata deloc .Abia anul trecut cand am cerut fisa sintetica am luat cunostinta .Firma e cu activitate O .
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Datoriile catre fisc nu se prescriu...din pacate.
Termenul de prescriere a creantelor catre sta este de 5 ani. Daca in aceasta perioada debitorul este instiintat, incepe un nou termen de prescriptie.

Spuneti ca nu ati fost instiintat. Contestati suma de plata in instanta si veti constata daca ati fost instiintat sau nu.

Eu cred ca exista o instiintare.

Alte discuții în legătură

Prescrierea cheltuieli judecata robert-nicholson robert-nicholson Buna. Am fost condamnat definitiv in septembrie 2005 definitiv art.215. Si am fost obligat sa plătesc cheltuieli judecata in valoare de 2000 roni. Am ... (vezi toată discuția)
Firma fară nici un fel de activitate poprire cont ContSters384001 ContSters384001 Bună ziua .Firma mea a fost mereu inactiva .Anul trecut am solicitat certificat constatator si am declarat coduri Caen pt demarare activitați .La Anaf mi-au ... (vezi toată discuția)
Datorii anaf din 2012 dsubti dsubti Buna ziua, in anul 2012 am fost ptr o foarte scurta perioada de timp broker de asigurari. Firma la care am lucrat ca si consultant mi-a dat fisa fiscala la ... (vezi toată discuția)