Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozit forfetar OUG 34/2009 neplatit dar eliminat cu ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Impozit forfetar OUG 34/2009 neplatit dar eliminat cu OUG 87/2010

Buna ziua .Firma mea nu a fost suspendata prin ORC dar a fost inactiva cu declaratii depuse in O .Deci fara activitate .In 2016 am scos fisa sintetica si am constatat datorii fiscale de 3300RON pe 2010 dar cu penalitati incluse .Avand in vedere ca suntem in 2017 aceste datorii fiscale nu se prescriu ? OUG 87/2010 nu anuleaza acele datorii ? Eu ma bazez ca prescrierea e o solutie .Anaf nu trebuie sa tina cont ? Trebuie sa fac solicitare ? Eu sunt administratorul societatii.
Nu a fost eliminat efectul primei oug si pe perioada cat ea a fost in vigoare, trebuia sa fie platit impozitul.
Dar suntem in 2017. Datoriile mai vechi de 5 ani nu se prescriu ?
Nu am fost instiintata deloc .Abia anul trecut cand am cerut fisa sintetica am luat cunostinta .Firma e cu activitate O .
Datoriile catre fisc nu se prescriu...din pacate.
Termenul de prescriere a creantelor catre sta este de 5 ani. Daca in aceasta perioada debitorul este instiintat, incepe un nou termen de prescriptie.

Spuneti ca nu ati fost instiintat. Contestati suma de plata in instanta si veti constata daca ati fost instiintat sau nu.

Eu cred ca exista o instiintare.