Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... imprumut intre doua persoane fizice
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

imprumut intre doua persoane fizice

buna seara!
am imprumutat unei persoane o suma de bani(1000 euro)mai am posibilitatea sa recuperez aceasta suma de bani.am doar chitanta cum au fost trimisi banii.
va multumesc!
reveniti cu detalii, banii au fost trimisi sau ati incheiat un inscris prin care ati mentionat ca imprumutati banii?
nu banii au fost imprumutati unui verisor,pe incredere,si au fost scosi din cont si in aceeasi zi au fost trimisi de la posta.nu am incheiat nici un act pentru ca am crezut ca este o persoana de cuvant dar...
multumesc!
In conditiile in care nu aveti nici un document si nici martori, cu care sa probati/dovediti ca acei bani au fost dati cu imprumut, nu puteti decat sa sperati ca verisorul este intradevar un om de onoare si de incredere.
Buna ziua, am acordat un imprumut unui prieten si am facut un contract scris, cu termene si totul foarte explicit conform unui contract de imprumut trimis de catre un avocat. Contractul este semnat de ambele parti. Persoana in cauza deja a depasit termenul limita. In caz ca nu ajungem la vreo intelegere, contractul pe care il am este de ajuns pentru a castiga inapoi banii in instanta?

Multumesc
barbuflorin a scris:

Buna ziua, am acordat un imprumut unui prieten si am facut un contract scris, cu termene si totul foarte explicit conform unui contract de imprumut trimis de catre un avocat. Contractul este semnat de ambele parti. Persoana in cauza deja a depasit termenul limita. In caz ca nu ajungem la vreo intelegere, contractul pe care il am este de ajuns pentru a castiga inapoi banii in instanta?

Multumesc

Martori ati avut ?
Daca in contract este prevazuta si dobanda atunci puteti fi acuzat de camatarie !