avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... imprumut intre doua persoane fizice
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

imprumut intre doua persoane fizice

buna seara!
am imprumutat unei persoane o suma de bani(1000 euro)mai am posibilitatea sa recuperez aceasta suma de bani.am doar chitanta cum au fost trimisi banii.
va multumesc!
Cel mai recent răspuns: maryus1 , utilizator 15:38, 21 Octombrie 2009
reveniti cu detalii, banii au fost trimisi sau ati incheiat un inscris prin care ati mentionat ca imprumutati banii?
nu banii au fost imprumutati unui verisor,pe incredere,si au fost scosi din cont si in aceeasi zi au fost trimisi de la posta.nu am incheiat nici un act pentru ca am crezut ca este o persoana de cuvant dar...
multumesc!
In conditiile in care nu aveti nici un document si nici martori, cu care sa probati/dovediti ca acei bani au fost dati cu imprumut, nu puteti decat sa sperati ca verisorul este intradevar un om de onoare si de incredere.
Buna ziua, am acordat un imprumut unui prieten si am facut un contract scris, cu termene si totul foarte explicit conform unui contract de imprumut trimis de catre un avocat. Contractul este semnat de ambele parti. Persoana in cauza deja a depasit termenul limita. In caz ca nu ajungem la vreo intelegere, contractul pe care il am este de ajuns pentru a castiga inapoi banii in instanta?

Multumesc
barbuflorin a scris:

Buna ziua, am acordat un imprumut unui prieten si am facut un contract scris, cu termene si totul foarte explicit conform unui contract de imprumut trimis de catre un avocat. Contractul este semnat de ambele parti. Persoana in cauza deja a depasit termenul limita. In caz ca nu ajungem la vreo intelegere, contractul pe care il am este de ajuns pentru a castiga inapoi banii in instanta?

Multumesc


Martori ati avut ?
Daca in contract este prevazuta si dobanda atunci puteti fi acuzat de camatarie !

Alte discuții în legătură

Amenintare cu reclamatie la politie viodn viodn Exista posibilitatea de a fi reclamata la politie [ chiar de catre un politist ] din cauza intarzierii platii unei sume de bani, imprumutate de la acesta [cu ... (vezi toată discuția)
Imprumut intre doua persoane fizice 25z 25z urmeaza sa dau un imprumut la o persoana fizica .fiind vorba de o suma destul de mare as vrea cateva sfaturi.suma urmeaza sa fie returnata in urmatoarele 4 ... (vezi toată discuția)
Imprumut irina_istrate irina_istrate In cursul anului trecut, am imprumutat, esalonat, o ruda prin alianta cu sume de bani. Toate imprumuturile s-au efectuat din ianuarie pana in octombrie. La un ... (vezi toată discuția)