avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 739 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Suntem inregistrati prin optiune pentru achizitii ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Suntem inregistrati prin optiune pentru achizitii intracomunitare conform art 268 alin 1 din codul fiscal.

Buna ziua,
Suntem o firma neplatitoare de tva care in anumite perioade achizitionam marfa din Italia pe care o vindem cu amanuntul prin magazin conform activitatii pe care o prestam.Am facut o solicitare la ANAF completand declaratia 091 si ni s-a dat un cod de inregistrare TVA diferit de cel atribuit prin CUI-UL firmei.
Dorim sa stim ce declaratii trebuie sa depunem in lunile in care avem achizitii intracomunitare si ce TVA de plata avem obligatia sa achitam.

Alte discuții în legătură

Mentiuni si cod fiscal export/import radu_stoian radu_stoian Buna ziua, Societatea noastra (SRL, neplatitor de TVA) planuieste sa cumpere si achizitioneze prestarii servicii in UE si non-UE. In acest sens, am depus ... (vezi toată discuția)
Plata tva pentru achizitie intracomunitara jamaykablack jamaykablack Detin o intreprindere individuala neplatitor de TVA, am achizitionat un utilaj agricol (o semantoare 20.000€) prin achizitie intracomunitara, pentru a face ... (vezi toată discuția)