Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... repaus saptamanal - obligatoriu 2 zile consecutive?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

repaus saptamanal - obligatoriu 2 zile consecutive?

Codul muncii la art. 137 alin.1), mentioneaza repausul saptamanal de 48 de ore consecutive (sambata si duminica) iar la alin. 2), este mentionat faptul ca repausul poate fi acordat si in orice alte zile din saptamana, nu este specificat ca trebuie sa fie consecutive... Intrebarea mea este: poate un angajator sa acorde salariatilor sai repausul saptamanal in zile non-consecutive? de ex. marti si vineri? nu ca exceptie ci ca o conditie permanenta (doar zilele difera). Multumesc.
Nu poate acorda in zile non-consecutive.

Art. 137 C.mun.
(1) Repausul saptamanal este de 48 de ore consecutive, de regula sambata si duminica.

Regula este acordarea in zilele de sambata si dumnica, iar exceptia este acordarea in alte zile alte saptamanii.

Insa indiferent de zilele in care se acorda, acesta are o durata de 48 de ore consecutive.
Multumesc pentru clarificare.
Dar cum ramane cu cei care au programul de munca inegal (cum sunt companiile de taxi si alte companii care ofera servicii 24/24) se aplica si pentru ei aceeasi regula de 48 de ore consecutive de repaus saptamanal? sau la ei nu se aplica aceasta regula? ca codul muncii nu este destul de clar in aceasta privinta. Multumesc.
Dupa cum observati , art.137 C.mun. nu face nicio distinctie in ceea ce priveste vreo anumita categorie de salariati.

Astfel, repausul saptamanal este de 48 de ore consecutive, indiferent de timpul de munca al salariatului.
Multumesc.