Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ordin de deplasare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ordin de deplasare

Buna ziua,
Am si eu o mica nelamurire, sper sa fi scris un topicul corect.

A trebuit sa fac o deplasare, inafara tarii, la un client. Iar acum firma de contabilitate imi cere acest document "ordin de deplasare" semnat si stampilat de catre clientul la care am fost pentru a imi putea deconta sumele cheltuite in aceasta perioada.
Eu am avut acest document la mine, dar clientul a refuzat stampilarea acestuia pentru ca era redactat in alta limba decat limba lor oficiala.

Cine greseste in cazul de fata?
A mai intalnit cineva astfel de probleme?
Cum le-ati rezolvat?

Multumesc si o zi buna
Avand in vedere ceea ce spuneti, refuzul clientului este justificat, iar d-voastra. pueti face dovada deplasarii cu orice alt document justificativ.
Trebuia ca in prealabil sa-l traduceti si sa-io explicati clientului mai inainte despre ce este vorba.

Ce intelegeti prin orice alt act justificativ?
Care ar fi acelea?

Va multumesc pentru raspuns
De ex. biletul de avion, sau asigurarea medicala, referatul semnat de conducere prin care se aproba plecarea, o factura de la hotel
Pai bilete de tren, avion, vize, acte semnate in mod direct de catre client, bonuri de benzina, care atesta calatoria d-voastra.
Intocmiti un raport scris la care adaugati aceste inscrisuri, si explicati si refuzul clientului de a senmna ordinul de deplasare.
Va multumesc Foarte Mult!
M-ati salvat!
O zi buna!