avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Credit la banca pentru apartament partajat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Credit la banca pentru apartament partajat

cum pot sa modific un contract de credit ipotecar dupa divort si partaj?Am facut in timpul casatoriei credit ipotecar pt casa.Eu fiind girant iar fostul sot titular de credit.Dupa partaj fostul sot a ramas cu casa ,plateste rata dar nu vrea sa modifice contractul,respectiva sa isi aduca alt girant.Banca spune ca daca el nu vrea ea nu are cum sa il oblige.Cum ies din credit?POT sa cer daune morale fostului?daca deschid proces sunt sorti de izbanda sau cheltui degeaba niste bani?
Ultima modificare: Vineri, 31 Martie 2017
TOS55555, utilizator
Cel mai recent răspuns: asaofi , utilizator 15:11, 3 Aprilie 2017
daune morale pt ce? v-a prejudiciat in vreun fel?
creditul e pe 30 de ani si eu nu mai pot sa imi iau casa
Din proprie experienta adanc trecuta prin instante, fix pe aceeasi tema, va pot spune ca trebuie sa existe:
1. dorinta fostului sot de a va elimina ca si codebitor
2. putinta fostului sot de a prelua creditul fara codebitor, dupa standardele de risc ale bancii

Asadar, dvoastra, nici nu contati. Rugati-va ca fostul sot sa poata achita, sau macar sa aiba un venit popribil. Altfel, pana la valorificare, banca se va indrepta catre dvoastra.

Desigur, faptul ca sunteti codebitor lau n credit, va impieta asupra conditiilor dvoastra de creditare. Dupa cum va va deranja si un contract overdraft pe contul de debit (salariu) precum si un contract de card de credit, toate acestea fiind considerate in gradul de indatorare al dvoastra.
Ultima modificare: Vineri, 31 Martie 2017
asaofi, utilizator
vreau mai multe pareri.cine a mai fost intr-o situatie similara?prin proces se poate iesi din contract?
Situația e mai complicată decât credeți. Ați semnat un contract de garanție cu Banca, nu cu soțul.
Banca nu va accepta un risc financiar, iar fără acordul băncii nu puteți renunța la jugul de girant.
În cazul că el intră în incapacitate de plată, dvs veți fi executată silit de către bancă.

Alte discuții în legătură

Numai vreau sa fiu girant ralukutza ralukutza Buna Ziua, Am si eu o intrebare: Acum 3-4 ani sora mea a facut un credit la un C.A.R la care eu m-am pus girant..de anul trecut nu isi mai achita ea ratele ... (vezi toată discuția)
Lesire girant coplatitor din contractul de credit, dupa divort TOS55555 TOS55555 Dupa divort,partaj,fostul sot ramane cu casa pt care exista credit ipotecar si la care sunt eu sunt girant,iar mama coplatitor.El nu vrea sa modifice ... (vezi toată discuția)