Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Închiriem legal un apartament, dar nu vrem să ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Închiriem legal un apartament, dar nu vrem să înregistrăm contractul la ANAF de care aparținem. Se poate înregistra la Fiscul din localitatea în care e imobilul?

Am un apartament proprietate comuna cu sotul si vrem sa-l dam in chirie dar nu vrem sa ne inregistram contractul de inchiriere la Fisc unde avem domiciliul din motive personale. Se poate inregistra la Fisc unde se afla apartamentul? Nu avem probleme cu taxele sau legale dar vrem sa stim daca exista o alta modalitate. Vrem sa fie totul in regula si sa închiriem cat mai repede apartamentul insa acest aspect ne deranjeaza si ne tine pe loc.
Manuela Rășină, administrator
Regula este ca se inregistreaza unde aveti domiciliul:

CPF:

ART. 31 Domiciliul fiscal în cazul creanțelor fiscale administrate de organul fiscal central

(1) în cazul creanțelor fiscale administrate de organul fiscal central, prin domiciliu fiscal se înțelege:

a) pentru persoanele fizice, adresa unde își au domiciliul, potrivit legii, sau adresa unde locuiesc efectiv, în cazul în care aceasta este diferită de domiciliu;

Doar daca va schimbati domiciliul fiscal altundeva. Dar trebuie sa aveti un drept de folosire al noului spatiu. Dar atunci noul organ fiscal va avea competenta "totala". Deci nu puteti muta doar acel contract de inchiriere.

CPF:

ART. 32 Înregistrarea/modificarea domiciliului fiscal

(1) Domiciliul fiscal definit potrivit art. 31 se înregistrează/modifică la/de organul fiscal central în toate cazurile în care acesta este diferit de domiciliul sau de sediul social prin depunerea de către contribuabil/plătitor a unei cereri de înregistrare/modificare a domiciliului fiscal, însoțită de acte doveditoare ale informațiilor cuprinse în aceasta.

ANAF precizeaza ca:

Pentru persoanele fizice cererea de înregistrare a domiciliului fiscal va fi însoţită de următoarele documente:
- copie de pe actul care face dovada titlului în temeiul căruia, potrivit legii, persoana deţine spaţiul destinat domiciliului fiscal (calitatea de proprietar, chiriaş, uzufructuar şi altele asemenea);
Ioan Petru Butariu, Contabil