Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Plangere purtare abuziva
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Plangere purtare abuziva

In luna noiembrie 2016,un functionar public angajat al Politiei Locale a adresat expresii jignitoare,cuvinte vulgare si injuraturi cu conotatii sexuale la adresa unei colege,tot functionar public,aceasta neaflandu-se de fata in momentul respectiv.Fapta respectiva a acestui functionar publica s-ar incadra la infractiunea de purtare abuziva conform art.296 alin 1 din Noul cod penal.Ambii functionari publici se aflau in timpul serviciului.Intrebarea pe care vreau sa o adresez este in cat timp de la comiterea faptei se poate depune plangere impotriva functionarului public incrimnat in aceasta cauza?
Nu este o infractiune care se sesizeaza la plangerea prealabila, aveti timp.
De obicei, actiunea penala se pune in miscare la plangerea premergatoare a persoanei vatamate. Plangerea se formuleaza in termen de 3 luni din ziua in care persoana vatamată a luat cunostinta despre infaptutirea faptei.

Formularea unei plangeri prelabile intr-un termen limitat se aplica pentru infractiuni precum: lovirea sau alte violente, vatamarea corporala, vatamarea corporala din culpa, violarea de domiciliu, violarea secretului corespondentei, divilgarea secretului profesional, violul, furtul pedepsit la plangerea prealabila, abuzul de incredere, gestiunea frauduloasa, distrugerea, abandonul de familie, nerespectarea masurilor privind incredintarea minorilor, tulburarea folosintei locuintei.

Cum s-a indicat mai sus, infractiune de purtare abuziva nu necesita o plangere prealabila realizata in termenul indicat, de 3 luni.

Observatie: Deoarece persoana vatamata are calitatea de functionar public si indeplineste o functie care solicita exercitiul autoritatii de stat, atunci daca au existat si amenintari, acestea sunt acte de purtate abuziva si se incadreaza infractiunii de ultraj.

A se vedea:
art. 257, art. 296, din Noul Cod Penal;
art. 296, din Noul Cod de Procedura Penala.
Roxana Ana Cernat , Consultant resurse umane
Ok,multumesc frumos.Inca o intrebare ar fi ceea referitore la martorii prezenti care au asistat la adresarea de injurii,o parte dintre ei cam acuza o stare de ”amnezie”,din anumite considerente.Daca se dovedeste ca acesti martori au dat declaratii mincinoase sau rau intentionate se poate merge in continuare cu plangerea penala?
Nu,nu au fost acte de amenintare(asta din fericire)au fost acte decat de denigrare a imaginii politistei locale respective(functionar publc)prin injurii,expresii vulgare cu conotatii sexuale si si jignitoare de genul „ce ma va spalat asta pe creier?” urmate de o pleiada de injurii care se folosesc intr-o anumita zona de mahala.
marius-costin a scris:

In luna noiembrie 2016,un functionar public angajat al Politiei Locale a adresat expresii jignitoare,cuvinte vulgare si injuraturi cu conotatii sexuale la adresa unei colege,tot functionar public,aceasta neaflandu-se de fata in momentul respectiv.Fapta respectiva a acestui functionar publica s-ar incadra la infractiunea de purtare abuziva conform art.296 alin 1 din Noul cod penal.Ambii functionari publici se aflau in timpul serviciului.Intrebarea pe care vreau sa o adresez este in cat timp de la comiterea faptei se poate depune plangere impotriva functionarului public incrimnat in aceasta cauza?

Dumneavoastra ce calitate aveti in acest proces? Daca nu a fost de fata individa in cauza, de unde a aflat ca cei doi au barfit-o?