Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia anticipata

Ma numesc Giurgica Leopold,nascut in 16/01/1964 actualmente muncitor in Italia.
Stagiul total de cotizare relizat in Romania 25 ani si 9 luni,recunoscuti de casa de pensii,( unde sunt recunoscuti 7 ani stagiu aferent grupei de munca),stagiul complet recunoscut de INPS Italia con E 205 13 ani si o luna.Cand pot cere pensia anticipata in Romania ?
Multumesc,cordiali saluti
Precizati:
Total stagiu de cotizare in Romania, si din ce se compune acesta.
in sistemul public,din care:in conditii normale di munca-1 ani 4 luni 24 zile;in conditii speciale de munca- 0 ani 10 luni ; in gr.1 (legea nr 3/1977 -14 ani 11 luni 9 zile ;stagiu aferent grupe /conditii de munca -7 ani; perioade asimilate -1 ani 7 luni 22 de zile.Stagiul TOTAL di cotizare realizat 25 de ani 9 luni 25 de zile. Grazie cordiali saluti
Limita de varsta la 57 de ani si 6 luni.
va multumesc pentru raspuns.Eu calculam 7 ani reducere pentru grupa,5 ani cerere anticipata,53 ani de eta ,total 65,deci anul acesta pot face cerere.Evident era un calcul gresit,daca nu cer prea mult,unde e gresit ? O zi buna
Nu se cumuleaza cele 2 reduceri.
Pensie anticipata( fara penalizare) sau anticipata partiala ( cu penalizare) - pt barbati se acorda numai la 60 ani ( cu 5 ani mai devreme decat varsta standard de pensionare 65 -5 =60).