avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 785 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... despre pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

despre pensii

Buna ziua.
Sunt pensionar militar din anul 2000.
Primesc pensie de serviciu in Romania.
Ultimii 6 ani (pana in prezent) am lucrat si inca mai lucrez in Germania.Am 54 de ani.
Prin amabilitatea dumneavoastra doresc sa aflu modalitatea prin care pot adauga acesti ani la pensia militara pentru o eventuala recalculare (sau care este varianta prin care pot primi o prestatie sociala pentru anii lucrati in Germania).
Multumesc anticipat.
Cu stima,
gbp63

Alte discuții în legătură

Recalcularea pensiei militare mfrincu mfrincu am iesit anticipat la pensie militara in anul 1999 cu pensie de serviciu cf ordonantei guv nr.7/1998, din august 2000 am lucrat cu vechime neintrerupta ... (vezi toată discuția)
Varsta la care pot solicita recalcularea pensiei alexeidn alexeidn Buna ziua, Ma numesc Dinu Alexei, sunt pensionar militar din anul 2002 cu o vechime de 35 de ani de munca, am 62 de ani si tot din anul 2002 sunt angajat, cu ... (vezi toată discuția)
Recalcularea pensiei militare prin adaugarea stagiilor de cotizare arvat_t arvat_t Am 54 de ani,sunt pensionar militar din 2003,am cotizat timp de 8 ani si 6 luni,dupa aceasta data,fiind incadrat in munca,cand pot cere recalcularea pensiei ... (vezi toată discuția)