Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Ieșire din tara imediat după căsătorie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Ieșire din tara imediat după căsătorie

Buna ziua,

Peste câteva zile am nuntă și imediat după nuntă avem plătită o vacanta in Grecia.
Problema este că soția trebuie sa ia numele meu de familie și durează prea mult timp schimbarea CI.
Cum putem proceda fara sa avem probleme la ieșirea din tara ?
Apropo, am uitat sa specific, noi cununia civila deja am făcut-o pe 29 iunie, pe 8 iulie urmează biserica iar începând cu data de 10 avem biletele in Grecia.
La cununia civila ia tăiat buletinul in colt.
Buna ziua,
Fie mergeti la evidenta persoanelor si solicitati o schimbare de urgenta a C.I. (S-ar putea sa existe dar nu garantez, intrebati inainte)
Plecati cu vechile c.i.-uri si la intoarcere va schimbati C.i-ul.
Și la granița nu fac figuri că CI a soției este tăiată in colt ?
Trebuia sa ne scrieti inainte, acum e prea tarziu. Daca sotia nu are pasaport, nu puteti iesi din tara cu un CI nul, fiind taiat e invalid. Buletin la urgenta nu exista. In functie de volumul de lucru, iar acum pe vara este destul, se elibereaza buletinul cu mult noroc, undeva dupa 10 zile de la depunerea cererii. Puteati merge imediat dupa cununie, iar pana in 10 il aveati la purtator. Vi se poate elibera o carte provizorie daca sunteti in situatia ca va lipseste dovada adresei de domiciliu(contractul pe casa), iar pe baza acesteia si a certificatului de nastere sa solicitati un pasaport la urgenta.
Cartea de identitate provizorie in cat timp de eliberează ?