Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia partial anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia partial anticipata

Buna ziua,
am varsta de 62 ani,stagiu de cotizare de 37 ani (lucrez din 1980) si am lucrat in grupa II-a de munca 8 ani,8 luni si 25 zile; cf. legii 142/2016 ,ce coeficient de penalizare voi avea daca ma hotarasc sa ies la pensie partial anticipata (0.40 sau o.30%)? La stagiul de cotizare ,peste cel realizat se adauga si cel corespunzator anilor lucrati in gr. a II-a de munca. Multumesc.

Buna ziua,
am varsta de 62 ani,stagiu de cotizare de 37 ani (lucrez din 1980) si am lucrat in grupa II-a de munca 8 ani,8 luni si 25 zile; cf. legii 142/2016 ,ce coeficient de penalizare voi avea daca ma hotarasc sa ies la pensie partial anticipata (0.40 sau 0.30%)? pentru pensia partial anticipata, la stagiul de cotizare ,peste cel realizat se adauga si cel corespunzator anilor lucrati in gr. a II-a de munca. Multumesc.

8 ani grupa II mai aduc un stagiu aferent de 2 ani(3/luni/an).
8 ani de grupa II mai aduc si o reducere cu 1 an si 6 luni avastei standard de pensionare.
In aceste conditii, daca aveti 39 de ani de stagiu penalizarea la acest moment 62 de ani este de 5,4%.
....5.4% la care se adauga 5.5% CASS + 16% impozit ?(se aude ca se vor impozita din nou pensiile mici).....Multumesc
Eu nu am auzit de reintroducerea CASS si impozit la pensiile mai mici de 2000 de lei.
Daca aveti informatii postatile.
nu am nici eu informatii sigure...numai zvonuri;sa dea Dumnezeu sa ramana asa...Multumesc pentru lamuriri...daca mai am nelamuriri va mai contactez..Cu stima, BD