avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 772 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ordinul prefectului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ordinul prefectului

Buna ziua.Din anul 2014 ma chinui sa obtin ordinul prefectului pt un teren aflat in com Dobroedti jud Ilfov eu avand un certificat de mostenitor din anul 1987 dupa ce bunicul a decedat(intre timp a decedat si bunica si tata)in care apare mostenire o suprafata de teren de 800mp suprafata pe care si platesc impozit de ani de zile dar pe care primaria nu o recunoaste ca fiind a mea acestia spunand ca suprafata la care as avea dreptul ar fi de 530mp restul suprafetei pana la 800 fiind pasune mentionez ca am fost de 2 ori in audienta la prefectura ilfov si domnul subprefect mi a spus ca de la primarie nu au adus dosarul complet cu toate actele pt eliberarea ordinului prefectului si cei din primarie nu au putut face dovada ca acea diferenta de teren de la 530 pana la 800 nu imi apartine(mai exact domnul subprefect mi a spus ca primaria nu are nici un act doveditor ca ar fi pasune)si daca de la primarie se aduce dosarul complet dansul elibereaza actul,vreau sa va mai aduc la cunostinta faptul ca in anul2010 am facut masuratori cu un cadastrist si imprejmuirea terenului arata suprafata de 812mp iar in anul 2014 de la primarie mi sa solicitat alta masuratoare(am platit de 2 ori:()la care a iesit aceeasi suprafata de 812mp in conditiile in care se poate observa foarte bine ca gardul si tarusi sunt acolo de ani de zile fiind in stare avansata de degradare.Cam aceasta este pe scurt problema cu care ma confrunt de ani de zile si la care nu gasesc solutie nu stiu cui sa ma adresez deoarece de cate ori merg in audienta la domnul primar am promisiuni de genul saptamana viitoare,dupa alegeri,dupa concediu s.a.m.d...As dori un sfat .PS am acte doveditoare pt toate cele relatate .multumesc :(:(

Alte discuții în legătură

Ordinul prefectului dananatonela dananatonela Buna ziua.Va scriu fiind cu totul depasita de situatie deoarece de mai bine de 2 ani umblu sa obtin ordinul prefectului pentru o mostenire a unui teren+casa ... (vezi toată discuția)
Revendicare teren intravilan elenaxyz elenaxyz Buna seara,va scriu despre acest caza putin mai detaliat,poate puteti sa ma ajutati.In 1997 bunicul a vandut 500mp fara Titlu de Proprietate,doar in baza unei ... (vezi toată discuția)
Solicitare titlu de proprietate elenaxyz elenaxyz In Registrul Agricol al Posesorilor din 1986 bunicul avea trecuta suprafata de 3048mp,iar prin anii 199-2001 s-au dat 5000mp de la Primarie. Sa emis un Titlu ... (vezi toată discuția)