avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Indice de corectie - pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Indice de corectie - pensie

Conform Legii nr. 263/2010, indicele de corectie la care se refera ART. 170 (1), se calculeaza astfel:
„Pentru persoanele înscrise la pensie începând cu data intrării în vigoare a prezentei legi, la punctajul mediu anual determinat în condiţiile art. 95 se aplică un indice de corecţie calculat ca raport între 43,3% din câştigul salarial mediu brut realizat pe anul precedent şi valoarea unui punct de pensie în vigoare la acea dată”.
Prin urmare, pentru un pensionar care a iesit la pensie in 2014, acest indice s-ar calcula astfel:
2223 x 43,3% : 790,7 = 1,22
In care:
 2223 - reprezinta salariul mediu brut pentru anul 2013 stabilit de INS
 43,3% - reprezinta constanta precizata de art. 170(1) din L 263/2010
 790,7 - reprezinta valoare punctului de pensie din anul 2014
Insa: Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 1/2013 pentru modificarea și completarea Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, precizeaza ca: Art. III. - (1) În anul 2013, indicele de corecție care se aplică punctajului mediu anual determinat conform prevederilor art. 95 din Legea nr. 263/2010, cu modificările și completările ulterioare, este 1,06.
Intrebare: care este indicele corect care se ia in consideratie pentru un pensionar care depune dosarul in anul 2014?
(PS – Opinia mea: aparent, cele doua articole nu creeaza nicio confuzie, deoarece, OUG nr. 1/2013 precizeaza indicele care se ia in calcul doar pentru dosarele despuse in 2013, urmand ca, din 2014, indicele sa fie calculat conform formulei prezentate mai sus. Este corect?)

Alte discuții în legătură

Pensie prusa prusa Buna ziua , am si eu o intrebare: daca sunt nascuta in anul 1958 luna decembrie si am o vechime in munca de 34 de ani si 5 luni pot iesi la pensie la 55 de ani ... (vezi toată discuția)
Art.170 din legea pensiilor-263/2010 bebed bebed Stie cineva,in interviurile date de ministrul muncii a fost luata in discutie aplicarea art.170 din legea pensiilor privind corectarea punctajului final ... (vezi toată discuția)
Recalcularea pensiei conform oug nr.1/2013 sorinaga sorinaga Articolul 170 (1) Pentru persoanele înscrise la pensie începând cu data intrării în vigoare a prezentei legi, la punctajul mediu anual determinat în ... (vezi toată discuția)