Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical - inainte de incetare contract de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical - inainte de incetare contract de munca cu acordul partilor

Buna ziua, as dori sa stiu daca am agreat incheierea contractului de munca cu acordul partilor pe data de 31 iulie, dar am avut 5 zile de concediu medical- schimba cu ceva ultima zi lucratoare? Cei de la Resurse umane imi spun ca se pastreaza data de 31 iulie, dar citind din lege, eu gasesc ca se va prelungi. Imi puteti clarifica si da informatia despre articolul din lege unde se mentioneaza ce se intampla in acest caz? Multumesc.
Efectele acordului cu privire la încetarea contractului de muncă se vor produce la data realizării lui sau la data stabilită de părţi.

Prelungirea opereaza in situatia acordarii preavizului in caz de demisie sau concediere in temeiul art. 61 lit. c) si d), al art. 65 si 66 C.mun.
Buna ziua,
In aceasta situatie, in care intervine incetarea cim cu acordul partilor in timpul concediului medical, indemnizatia pe medical ce ramane in afara contractului, se plateste de CAS sau nu se va mai plati? Desigur, angajatul are stagiul minim de cotizare.
Multumesc
mirela2000, utilizator
Nu se va plati de catre C.A.S. , ci de catre angajator, intrucat se pare ca sunt aplicabile prevederile art.49 alin.6 C.mun.

art.49 C.mun.
(6) In cazul suspendarii contractului individual de munca, se suspenda toate termenele care au legatura cu incheierea, modificarea, executarea sau incetarea contractului individual de munca, cu exceptia situatiilor in care contractul individual de munca inceteaza de drept.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Asadar contractul nu poate inceta in timpul concediului medical, daca exista cerere de incetare cu acordul partilor? Angajatorul este obligat sa ii plateasca medicalul pana la finalul acestuia si sa ignore cererea de incetare?
mirela2000, utilizator
Se va proroga (amana) termenul de incetare pana la data revenirii din concediu medical ...... desi, in practica, sunt angajatori care inceteaza c.i.m. la data acordului si pana in prezent nu am cunostinta de vreo actiune in instanta cu acest subiect.