Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o indrumare ? - ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o indrumare ? - violenta in familie

Traiesc cu un barbat de 3ani ,avem si o fetita de 2 ani nu suntem casatoriti legitim si as vreau sa il decad din drepturile parintesti pt ca este beat aproape seara de seara si face scandal ,vorbeste foarte urat cu mine ,ma ameninta , m-a si lovit chear de cateva ori , mia pus mana in gat,odata ma si inchis in casa in timp ce ne certam .....si multe altele...cu fetita nu isi petrece timp aproapre deloc ,prefera sa se duca dupa bautura decat sa strea cu ea sa se joace...ma si inselat ...sunt satula pana in gat de toate astea si este un pericol pt mine si fetita si as vre sa imi spuna cineva ce trebuie sa fac pt al decade din drepturile parintesti(fetita e pe numele lui )
Daca sunteti agresata puteti apela la serviciul 112, mergeti imediat sa va scoateti CML si depuneti plangere penala.
De asemenea, aveti dreptul sa solicitati instantei emitere unui ordin de protectie impotriva agresorului.
Buna seara,
In ceea ce va priveste domul avocat Patrascu v-a raspuns.
In privinta copilului, va sfatuiesc sa solicitati exercitarea autoritatii parintesti in comun (ATENTIE, nu cred ca veti reusi sa-l decadeti din drepturile parintesti), stabilirea domiciliului minorului la dumneavoastra si obligarea lui la plata unei pensii alimentare.
Da dar eu vreau sa nu mai aiba nici un drept asupra fetitei pt ca nu-si merita numele de "tata" dupa parerea mea..cum as putea sa sa fac sal decad din drepturi ? Dar totusi sa- i plateasca pensie alimentara la fetita ( nu lucreaza cu acte,lucreaza in constructii cu fratele lui la negru ) ...eu nu lucrez pt ca stau cu fetita acasa sa o cresc...pe mine si pe fetita ma sustine financiar mama si tatal meu .
alexandravoicu, utilizator
Buna seara,
Ce doriti dumneavoastra este una si ce spune legea este alta!
Legea nu tine seama de certurile intre parinti ci de interesul superior al minorului.

Mergeti la primarie - la serviciul public de asistenta sociala sau la DGASPC ("protectia copilului") pentru a le sesiza situatia in care se afla copilul dvs. Uitati ce prevede Legea 272/2004 privind protectia si promovarea drepturilor copilului:

Art. 41
(1)�Daca exista motive temeinice de a suspecta ca viata si securitatea copilului sunt primejduite in familie, reprezentantii serviciului public de asistenta sociala ori, dupa caz, ai directiei generale de asistenta sociala si protectia copilului de la nivelul sectoarelor municipiului Bucuresti au dreptul sa viziteze copiii la locuinta lor si sa se informeze despre felul in care acestia sunt ingrijiti, despre sanatatea si dezvoltarea lor fizica, educarea, invatatura si pregatirea lor profesionala, acordand, la nevoie, indrumarile necesare.
(2)�Daca, in urma vizitelor efectuate potrivit alin. (1), se constata ca dezvoltarea fizica, mentala, spirituala, morala sau sociala a copilului este primejduita, serviciul public de asistenta sociala este obligat sa sesizeze de indata directia generala de asistenta sociala si protectia copilului in vederea luarii masurilor prevazute de lege.
(3)�Directia generala de asistenta sociala si protectia copilului este obligata sa sesizeze instanta judecatoreasca in situatia in care considera ca sunt intrunite conditiile prevazute de lege pentru decaderea, totala sau partiala, a parintilor ori a unuia dintre ei din exercitiul drepturilor parintesti.

iar codul civil spune care sunt motivele pentru care un parinte poate fi decazut din drepturi:

CAPITOLUL IV
Decăderea din exerciţiul drepturilor părinteşti
Art. 508
Condiţii
(1) Instanţa de tutelă, la cererea autorităţilor administraţiei publice cu atribuţii în domeniul protecţiei copilului, poate pronunţa decăderea din exerciţiul drepturilor părinteşti dacă părintele pune în pericol viaţa, sănătatea sau dezvoltarea copilului prin relele tratamente aplicate acestuia, prin consumul de alcool sau stupefiante, prin purtarea abuzivă, prin neglijenţa gravă în îndeplinirea obligaţiilor părinteşti ori prin atingerea gravă a interesului superior al copilului.
(2) Cererea se judecă de urgenţă, cu citarea părinţilor şi pe baza raportului de anchetă psihosocială. Participarea procurorului este obligatorie.

In concluzie - este o procedura lunga, ce implica mai multi specialisti care vor evalua situatia familiei care se va finaliza in instanta. Incepeti cu serviciul de asistenta sociala din cadrul primariei, vor face o ancheta sociala la domiciliu, si vor anunta DGASPC-ul in cazul in care vor considera ca exista un pericol pentru viata si/sau dezvoltarea copilului.