Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... somaj,calcul punctaj pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

somaj,calcul punctaj pensie

La calcularea punctului de pensie se iau in considerare si sumele incasate ca indemnizatii de somaj ? In anexa la decizia de pensionare la perioade asimilate nu sunt cuprinsi si cei doi ani de somaj , sunt numai armata, facultatea si pensia de invaliditate. Am fost in somaj in perioadele 03. 2010-03. 2011 si 01. 2016-01. 2017.
Legea 19/2000
Art. 5. - (1) In sistemul public sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:

III. persoanele care beneficiaza de drepturi banesti lunare, ce se suporta din bugetul asigurarilor pentru somaj, in conditiile legii, denumite in continuare someri;

Legea 263/2010
Articolul 6
(1) In sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
III. persoanele care beneficiaza de drepturi banesti lunare, ce se asigura din bugetul asigurarilor pentru somaj, in conditiile legii, denumite in continuare someri;

Verificati, sau postati;
Total stagiu de cotizare
Din ce se compune acesta.
Stagiul total de cotizare realizat : 36 ani 0 luni 14 zile ,din care : in conditii normale de munca : 13 ani 5 luni 29 zile ; in gr.II ( Legea nr. 3/1977) : 10 ani 2 luni 0 zile ;stagiu aferent grupei : 2 ani 6 luni ; perioade asimilate :9 ani 10 luni 15 zile .
Cei doi ani de somaj nu au intrat in total stagiu de cotizare de 36 ani, 0 luni si 14 zile ?
Daca nu au intrat trebuie sa lamuriti acest lucru cu casa locala.
Nu trebuie sa apara la perioade asimilate ?
Somajul nu este stagiu asimilat.
Nu se incadreaza la art.49.
V-am postat prevederile legale in postarea anterioara.
Este stagiu de cotizare.