avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... somaj,calcul punctaj pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

somaj,calcul punctaj pensie

La calcularea punctului de pensie se iau in considerare si sumele incasate ca indemnizatii de somaj ? In anexa la decizia de pensionare la perioade asimilate nu sunt cuprinsi si cei doi ani de somaj , sunt numai armata, facultatea si pensia de invaliditate. Am fost in somaj in perioadele 03. 2010-03. 2011 si 01. 2016-01. 2017.
Cel mai recent răspuns: ciubotarudan , utilizator 10:47, 24 August 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legea 19/2000
Art. 5. - (1) In sistemul public sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:

III. persoanele care beneficiaza de drepturi banesti lunare, ce se suporta din bugetul asigurarilor pentru somaj, in conditiile legii, denumite in continuare someri;

Legea 263/2010
Articolul 6
(1) In sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
III. persoanele care beneficiaza de drepturi banesti lunare, ce se asigura din bugetul asigurarilor pentru somaj, in conditiile legii, denumite in continuare someri;

Verificati, sau postati;
Total stagiu de cotizare
Din ce se compune acesta.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Stagiul total de cotizare realizat : 36 ani 0 luni 14 zile ,din care : in conditii normale de munca : 13 ani 5 luni 29 zile ; in gr.II ( Legea nr. 3/1977) : 10 ani 2 luni 0 zile ;stagiu aferent grupei : 2 ani 6 luni ; perioade asimilate :9 ani 10 luni 15 zile .
Cei doi ani de somaj nu au intrat in total stagiu de cotizare de 36 ani, 0 luni si 14 zile ?
Daca nu au intrat trebuie sa lamuriti acest lucru cu casa locala.
Nu trebuie sa apara la perioade asimilate ?
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Somajul nu este stagiu asimilat.
Nu se incadreaza la art.49.
V-am postat prevederile legale in postarea anterioara.
Este stagiu de cotizare.

Alte discuții în legătură

Se poate solicita pensie anticipata partiala dupa terminarea perioadei de somaj? alex68 alex68 Va adresez rugamintea sa ma lamuriti si pe mine in urmatorul aspect. Un barbat de 60 de ani si 2 luni in acest moment a fost disponibilizat si are un stagiu de ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata fara penalizari grigstav grigstav Sunt nascuta pe 5 noiembrie 1957,m-am angajat pe 26.04.1976 si am lucrat pana pe 26.07.1982 la grupa a-II-a 100%.Din 26.07.1982 am lucrat normal pana pe ... (vezi toată discuția)