avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi

Conferință avocatnet.ro: SAF-T și facturarea electronică, obligatorii din 2022. Implementare și impact. Lectori: EY România. Joi, 27 Ianuarie, ora 11:00. Rezervă loc și participă → 

Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Venituri baza se calcul
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Venituri baza se calcul

In ultimele 12 luni am înregistrat venituri din vânzarea unui apartament. Se iau in calcul la calculul indemnizație de crestere?
Cel mai recent răspuns: Cristian12344 , utilizator 20:48, 13 Septembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Veniturile din chirii nu se iau in considerare la calculul indemnizatiei pentru CCC.

OUG 111/2010
art.3
(1) În sensul prezentei ordonanţe de urgenţă, veniturile din salarii şi asimilate salariilor, din activităţi independente şi din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură prevăzute la art. 2 alin. (1) sunt cele definite la art. 67, art. 76 alin. (1) şi (2) şi art. 103 din Legea nr. 227/2015, cu modificările şi completările ulterioare, şi reprezintă valoarea obţinută după aplicarea cotei de impozitare asupra venitului impozabil stabilit conform legii, corespunzător fiecărei categorii de venit.
.....


Veniturile din chirii - Venituri din cedarea folosinţei bunurilor - sunt reglementate de art.86 - 90 din Codul fiscal.
Ultima modificare: Luni, 11 Septembrie 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc pentru raspuns! Totusi, continutul legii face referire la veniturile obtinute din chirii. Pentru tranzactia respectiva noi am platit impozit pe venit.
Legea nu face nicio referire la veniturile din chirii.
Concluzia: veniturile din cedarea dreptului de proprietate se iau sau nu in calcul? Multumesc!!!
Venituri din cedarea folosinţei bunurilor nu se iau in considerare la calculul indemnizatiei pentru CCC.

Alte discuții în legătură

Calcul indemnizatie maternitate si crestere copil, venituri din chirii MIOGH MIOGH Va rog ajutati-ma cu o lamurire. Pentru calculul indemnizatiei de maternitate si a celei de crestere copil se ia in calcul si venitul obtinut din chirie? ... (vezi toată discuția)
veniturile din chirii sunt eligibile la calcul concediu maternitate? Florinrgi Florinrgi Nu imi este foarte clar dacă veniturile din chirii, deci din activități independente, sunt luate in calcul la stabilirea indemnizației de maternitate ... (vezi toată discuția)
Calcul indemnizație ccc 2017 AdrianaMS AdrianaMS În cazul vânzării unui imobil...se calculează ca și venit la indemnizație? (vezi toată discuția)