Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... anularea acordului de luare in spatiu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

anularea acordului de luare in spatiu

din motive intemeiate, am luat acum un an in spatiu o persoana. adresa ei pe buletin in acest moment este la domiciliul meu. stie cineva (pentru ca m-am ingrijorat putin) in ce conditii legal, pot anula acordul de luare in spatiu ? banuiesc ca, in cel mai rau caz, in momentul in care ii expira buletinul, daca nu doresc sa prelungesc acordul de spatiu, scap de problema?!
Dpvd juridic, "luarea in spatiu" in baza careia se obtine o viza de flotant, este o forma de comodat, adica de inchiriere gratuita a unei locuinte.
Acordul dat de proprietarul spatiului se poate revoca foarte usor fiind suficient sa se dea de catre proprietarul imobilului o declaratie notariala de retragere a acordului ca persoana sa mai locuiasca in spatiul respectiv, si aceasta declaratie sa fie depusa la Politie, iar in baza ei si din momentul depunerii ei la Politie, persoana in cauza se va afla in ilegalitate.
Spre deosebire de cazul contractului de inchiriere, unde chiriasul are drepturi ce izvorasc din faptul ca plateste chirie, "luatul in spatiu" poate fi evacuat de Politie daca, dupa data retragerii acordului refuza sa paraseasca locuinta, intrucat el nu se bucura de dreptul de posesie a apartamentului. Ca atare, el devine in caz de refuz sa parasirii locuintei, pasibil sa devina subiect activ al infractiunii de violare de domiciliu.:D
Sincer, ati intalnit un asemenea caz in practica?
Nici atunci cand proprietarul detine o sentinta irevocabila si investita cu formula executorie de evacuare - si deci paratul de evacuat este clar in ilegalitate si nu are niciun drept, politia nu evacueaza pe nimeni - executorul judecatoresc face asta, si eventual cere concursul fortelor de ordine daca are nevoie.
Domicilul nu este doar cel pentru care o persoana are acte legale, ci o notiune mai larga.
Viza de flotant este valabila un an.
Diana Persa a scris:

Sincer, ati intalnit un asemenea caz in practica?
Nici atunci cand proprietarul detine o sentinta irevocabila si investita cu formula executorie de evacuare - si deci paratul de evacuat este clar in ilegalitate si nu are niciun drept, politia nu evacueaza pe nimeni - executorul judecatoresc face asta, si eventual cere concursul fortelor de ordine daca are nevoie.
Domicilul nu este doar cel pentru care o persoana are acte legale, ci o notiune mai larga.

Da, asa este.
MIHAI GRIGORE a scris:

Dpvd juridic, "luarea in spatiu" in baza careia se obtine o viza de flotant, este o forma de comodat, adica de inchiriere gratuita a unei locuinte.
Acordul dat de proprietarul spatiului se poate revoca foarte usor...

De acord cu prima fraza. In incercarea de a determina natura juridica a acestei "luari in spatiu" si mie mi-a iesit tot comodat (imprumut de folosinta).

Insa comodantul (proprietarul) nu poate cere restituirea lucrului inainte de implinirea termenului stipulat (:-/ - da, dar care termen daca nu au un contract scris care sa-l prevada?) SAU - daca nu s-a prevazut un termen - inainte de a se fi indestulat trebuinta comodatarului (luatului in spatiu in acest caz) ce s-a avut in vedere la incheierea contractului. (Cam ce s-ar fi putut avea in vedere? Eu zic ca perioada de valabilitate a CI)
Iata ce zice art. 1572 Cod civil - "Comodantul nu poate sa ia indărăt lucrul imprumutat inainte de trecerea termenului convenit sau, in lipsa de conventie, inainte de a fi servit la trebuinta pentru care s-a dat cu imprumut".

Adica (nasol) restituirea lucrului nu poate sa depinda exclusiv de vointa comodantului (cum cred multi) daca posibilitatea denuntarii unilaterale nu a fost prevazuta in contract. Asa incat hartia aceea de revocare (fie ea si cu timbre lipite de notar) nu stiu la ce ar servi (poate doar buzunarului notarului umplut cu niste bani - oricum pe el nu-l intereseaza daca hartia aia cu timbre iti foloseste sau nu la ceva).

Daca comodantul ar cadea "intr-o trebuinta mare si neprevazuta" (art. 1573 c.civ) INSTANTA ar putea, dupa imprejurari, sa-l oblige pe comodatar la restituire, chiar inainte de satisfacerea trebuintelor sale.

Ma tot intreb oare cand se vor trezi oamenii? Oare cand vor ajunge la concluzia ca nimic din ceea ce angajeaza viitorul nu trebuie facut fara parea unui avocat? Oare cand vor ajunge la concluzia ca "economisind" un onorariu de consultanta vor ajunge de fapt sa plateasca foarte scump pe viitor?

romascanu, moderator